Ciepła woda zdrowia doda!

Seniorzy w termach

Od kilku lat obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania odpoczynkiem w ośrodkach termalnych. Mowa tu o miejscach, które oferują kąpiele w basenach z wodą

geotermalną, a także szeroki wachlarz saun oraz masaży. Wiele z nich ma dostosowaną ofertę specjalnie do potrzeb seniorów. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na

Ciebie!

Popularne termy do niedawna lokowane były głównie w górach. Różnica temperatur między wodą w basenach a powietrzem w sezonie jesienno-zimowym była głównym wabikiem na turystów pragnących wypoczynku i relaksu. Obecnie ośrodki termalne spotkać można w całej Polsce; również nad morzem oraz na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich.

Wybierając się na wypoczynek do jednego z takich miejsc warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które z pewnością podniosą jakość wypoczynku w termach i pozwolą rozkoszować się w pełni gorącą termalną wodą i relaksującym saunarium.

Upewnij się, że hotel znajduje się blisko dworca/przystanku

Jeśli planujesz swoją podróż autobusem bądź pociągiem, przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź koniecznie, w jakiej odległości od węzłów komunikacyjnych znajduje się Twój termalny raj. Jeśli o tym zapomnisz, może okazać się, że na miejscu czeka Cię długi marsz (z walizką i pod górkę!) do pensjonatu.

Sprawdź, jakim zapleczem dysponuje wybrany hotel

Dbając na co dzień o swoją zdrową i odpowiednią dla wieku dietę powinieneś zwrócić uwagę na restaurację w termach. Jaki rodzaj kuchni oferuje? Czy istnieje opcja przygotowania potraw bez użycia np. produktów zawierających gluten? Jak często wydawane są posiłki? Te ważne informacje z pewnością okażą się przydatne po całodziennym relaksie w basenach. Mowa tu jednak nie tylko o kuchni. Upewnij się, że pokoje utrzymane są w odpowiadającym Ci standardzie, a baseny termalne to coś więcej niż niecki wypełnione wodą.

Porównaj jakość i temperaturę wód geotermalnych

Nie bez przyczyny mówi się, że najlepsze centra termalne znajdują się w górach. Natura długo i starannie przygotowywała wyjątkowy dar, jakim jest podhalańska woda geotermalna. – Skały, w których krąży woda mają ok. 40 – 50 mln lat (wapienie i zlepieńce eocenu środkowego) i ok. 230 – 245 mln lat (wapienie i dolomity triasu środkowego). Są one zasilane głównie wodą meteoryczną, która wsiąka na stokach Tatr i migruje ku północy – mówi profesor Beata Kempińska z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. –Dla przykładu: w rejonie Szaflar i Bańskiej wiek wody termalnej określono na podan 10 tys. lat. To sprawia, że pobliskie Termy Szaflary mogą pochwalić się najlepszymi źródłami termalnymi w rejonie – podsumowuje profesor Kempińska.

Sprawdź, jakie dodatkowe atrakcje czekają na Ciebie w pobliżu

Jeśli należysz do grona osób, które lubią spędzać aktywnie swój wolny czas – zaplanuj, jakie miejsca możesz odwiedzić podczas wypoczynku. Mogą to być zarówno muzea, teatr czy ciekawa kawiarnia, jak również trasy turystyczne I ścieżki dla uprawiających nordic walking. Wykorzystaj ten czas maksymalnie na regenerację sił!

Mamy nadzieję, że powyższe rady choć trochę pomogą Wam w wyborze ośrodka termalnego, w którym spędzicie ten wakacyjny czas. Trzymamy kciuki za udany wyjazd! :)