PODRÓŻ POJEDNANIA

Berlin Podroz Seniorow 1

- już w najbliższy weekend w Berlinie seniorzy z Polski i Niemiec udowodnią, że w starszym pokoleniu obu narodów coraz mniej

oporów i wzajemnej niechęci.

Warszawski oddział Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" w ramach międzynarodowego projektu organizuje działania na rzecz seniorów, w tym

bezpłatne porady prawne i psychologiczne oraz nagrywanie wspomnień seniorów. Ważnym punktem projektu jest "Podróż pojednania" - wyjazd do Berlina, którego celem jest budowanie międzynarodowego i międzypokoleniowego mostu pomiędzy uczestnikami projektu a współczesnym społeczeństwem niemieckim.

Udział w "Podróży pojednania" biorą m.in. samotne osoby starsze będące pod opieką organizacji, a także inni seniorzy uczestniczący w projekcie  "Pamięć. Przyjaźń. Pomoc".

- Są to w głównej mierze warszawiacy najbardziej poszkodowani w czasie okupacji niemieckiej.  Wśród uczestników, są też seniorzy, którzy w ramach projektu nagrali z pomocą naszych wolontariuszy swoje cenne wspomnienia i przekazali je do archiwów „małych braci Ubogich i naszego partnera – „Domu Spotkań z Historią” - mówi Monika Brzozowska, koordynatorka projektu i opiekun wyjazdu.

Seniorom w podróży towarzyszą wolontariusze Stowarzyszenia, aktywnie zaangażowani projekt "Pamięć. Przyjaźń. Pomoc" i inne w działania organizacji na rzecz poprawy jakości życia seniorów.

Oto najważniejsze punkty "Podróży pojednania"

Wizyta w siedzibie Fundacji "Pamięć. Odpowiedzialność i Przyszłość", która od 2008 roku współfinansuje działania Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" i pomaga organizacji wspierać warszawiaków, zwłaszcza tych najbardziej poszkodowanych podczas II wojny światowej. Uczestnicy spotkają się z Utą Gerland, przedstawicielką Fundacji, która opowie
o jej działaniach na rzecz żyjących ofiar okupacji niemieckiej.

Odwiedziny niemieckich "małych braci Ubogich", gdzie uczestnicy poznają podopiecznych Freunde alter Menschen e.V. - świadków historii Berlina i posłuchają ich osobistych wspomnień. Będzie to też okazja do spotkania z niemieckimi wolontariuszami
i wymiany doświadczeń związanych ze wspieraniem seniorów.

Spacer śladami Muru Berlińskiego 25 lat po jego obaleniu. Na spacer zabierze uczestników doświadczony przewodnik i pilot grup wycieczkowych, Jan Wardecki, członek Stowarzyszenia Przewodników Berlińskich, Niemieckiego Stowarzyszenia Pilotów Grup Wycieczkowych oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Przewodnik podzieli się osobistymi wspomnieniami wydarzeń historycznych związanych z Murem Berlińskim.

"Podróż pojednania" odbywa się w ramach projektu "Pamięć. Przyjaźń. Pomoc" realizowanego przez Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" oraz współfinansowanego przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość"