Pałuki jak Toskania lub Prowansja

Paluki

Wenecja, Rzym i Paryż tylko na Pałukach leżą tak blisko siebie. Tu jest Biskupin, oryginalna kolej wąskotorowa i Dziki Zachód. Pałuki to niezwykle malowniczy region na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Nie brakuje tu też atrakcji w sam raz dla aktywnych seniorów, w tym blisko 30 km szlaków nordic walking i ponad 200 km tras rowerowych.

 

Wenecja na Pałukach znana jest z ruin średniowiecznego zamku „Diabła Weneckiego”, jednej z największych na świecie wystawy dawnych machin oblężniczych, a także skansenu kolei wąskotorowej, gdzie można zobaczyć i wejść m.in. do 17 zabytkowych parowozów. Na Pałukach dawne lokomotywy i wagony można podziwiać nie tylko w muzeum. Na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa kursuje kolejka ciągnięta przez oryginalny parowóz (kiedyś dojeżdżała do Rzymu).   

Można powiedzieć, że Pałuki to taki mikroświat, który nadal czeka na odkrycie. To region niezwykle malowniczy, ze zdrowym klimatem i mnóstwem atrakcji. Warunki tu sprzyjają różnym formom turystyki aktywnej lubianym przez seniorów, jak nordic walking, rowery czy wycieczki śladami historii – mówi Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Leśnego Domu Seniora powstającego w Piastowie (gmina Gąsawa) na Pałukach.

Z kolejki wąskotorowej na pewno warto wysiąść w Biskupinie. To jedyne miejsce na Pałukach, które jest znane w całej Polsce. Magnesem dla turystów jest tam zrekonstruowana starożytna osada oraz wioska z czasów Mieszka I.

Pałuki jak Toskania lub Prowansja

Na Pałuki koniecznie trzeba ze sobą zabrać aparat fotograficzny. Jest tu bardzo charakterystyczny, przyjemny dla oka i na długo zapadający w pamięć krajobraz – pofałdowany, pełen jezior i lasów. Niepowtarzalne piękno i przyrodnicze bogactwo tego regionu zostało w znacznej mierze zachowane.

Dzięki temu Pałuki są bardzo fotogeniczne. Pod względem walorów krajobrazowych powinny mieć taką samą markę jak Toskania, Prowansja czy inne znane regiony turystyczne w Europie. Poza tym nie ma tu dużych miast, przyroda jest czysta, oddycha się głębiej i swobodniej. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzeba dla odpoczynku i rekreacji.

Na Pałukach jest ponad 130 jezior. Cały region to wymarzone miejsce dla miłośników nordic walking oraz wycieczek rowerowych, czyli form ruchu lubianych przez seniorów i korzystnych dla zdrowia.

Mamy sieć oznakowanych szlaków nordic walking, liczącą łącznie blisko 30 km. Są na nich zbudowane wygodne miejsce odpoczynku. Na wielbicieli „dwóch kółek” czekają oznaczone szlaki rowerowe o długości w sumie ponad 200 km. Prowadzą przez malownicze tereny, często wokół jezior i w lasach, a przy tym po utwardzonych drogach, bez przewyższeń, w sam raz dla seniorów. Mamy też ponad 300 km szlaków kajakowych, a na wielu jeziorach można popływać łódką lub rowerem wodnym – mówi Łukasz Kwiatkowski z Wydziału Promocji i Rozwoju Lokalnego Starostwa Powiatowego w Żninie.

Piękno Pałuk przyciąga również osoby zainteresowane spacerowaniem wokół śródleśnych jezior, zbieraniem grzybów czy podglądaniem zwierząt.

Przewaga Pałuk nad Toskanią lub Prowansją polega na tym, że leżą tylko ok. 90 km od Poznania i ok. 40 km od Bydgoszczy.

Dinozaury, Dziki Zachód, pałace i dworki

Na Pałukach są również atrakcje dla całych rodzin. Na przykład w Rodzinnym Parku Rozrywki „Zaurolandia” nad Jeziorem Rogowskim jest prawie 80 rzeźb dinozaurów. Robią wrażenie, ponieważ wszystkie są naturalnej wielkości, a prosto z jeziora wychodzą gady morskie. Jest tam też ciekawe Muzeum Paleontologiczne.

Zupełnie inny klimat panuje w Silverado City w Bożejewiczkach. Znajdziemy tam m.in. domek dr Quinn, saloon, biuro szeryfa, chatę trapera czy indiańską wioskę, spotkamy rewolwerowców i kowbojów – słowem klimat jak z westernu.

Na Pałukach nie brakuje też polskich pałaców oraz dworków szlacheckich. Warto zobaczyć m.in. Pałac Lubostroń, otoczony parkiem krajobrazowym z unikalnym drzewostanem, oraz urokliwy Dwór Marzeń w Sielcu.

Region wyróżnia również żywy folkor. Pałuki mają bogate tradycje ludowego malarstwa i rzeźby, haftu, zdobnictwa wnętrz, muzyki, plecionkarstwa, garncarstwa i kowalstwa. Mają także własny język. Na kąpielówki mówi się tu „badejki”, na wypoczynek „laba”, a na biedronkę „petronelka”. To stąd pochodzi też używany w całej Polsce zwrot „ani widu, ani słychu”.

Co znajdziemy na Pałukach?

  • Malownicze krajobrazy i zdrowy klimat
  • Ponad 130 jezior
  • Słynne Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – to jak wyprawa w odległą przeszłość
  • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji z pobliskimi ruinami XIV-wiecznego zamku „Diabła Weneckiego” oraz największą na świecie wystawą machin oblężniczych
  • Kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie
  • Muzeum Ziemi Pałuckiej z XV-wieczną gotycką wieżą ratuszową w Żninie
  • Pałac Lubostroń otoczony parkiem krajobrazowym z unikalnym drzewostanem
  • Żnińską Kolej Wąskotorową – jej trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy
  • Zaurolandię – Rodzinny Park Rozrywki w Rogowie, jest tam prawie 80 naturalnej wielkości sylwetek dinozaurów
  • Silverado City w Bożejewiczkach – Dziki Zachód na Pałukach
  • Pomniki Leszka Białego w Marcinkowie Górnym i Fryderyka Chopina w Żninie