Pijana Sypialnia w parku Starego Browaru

Teatr Pijana Sypialnia Stary Browar fot J Wittchen 3 1

Sztuka w Starym Browarze ma różne oblicza. Od awangardowych przedstawień produkcji Stary Browar Nowy Taniec, przez tłumnie odwiedzane letnie kino, po zajęcia plastyczne dla dzieci, uczące je kreatywności i wrażliwości na piękno. Tym razem 15 i 16 lipca Stary Browar zaprasza na spektakle Teatru Pijana Sypialnia - sztukę w wakacyjnej odsłonie. Wyluzowaną, w krótkich spodenkach, z perspektywy leżaka.

To już druga wizyta Teatru Pijana Sypialnia w parku Starego Browaru. Ten najbardziej rozchwytywany niezależny teatr w Polsce w ubiegłym roku przyciągnął i rozbawił tłumy. Tym razem odwiedzi Stary Browar ze swoją największą produkcją ”Łojdyrydy” (16 aktorów i 8 muzyków) oraz najnowszym spektaklem „Latarnik”. Wstęp wolny. Biorąc pod uwagę zeszłoroczne zainteresowanie, warto zabrać koc na wypadek gdyby skończyły się leżaki.

Teatr Pijana Sypialnia Stary Browar fot J Wittchen 2   Teatr Pijana Sypialnia Stary Browar fot J Wittchen 1

Występy Teatru Pijana Sypialnia to jedno z wielu wydarzeń artystycznych przygotowanych przez Stary Browar w ramach akcji „Lato w mieście by Stary Browar”. W poniedziałki i piątki przez całe wakacje odbywają się tu warsztaty kreatywne i plastyczne, w środowe wieczory na Dziedzińcu Sztuki setki osób spotykają się w kinie plenerowym prezentującym filmy kultowe i klasykę. Kolejne wydarzenia w parku Starego Browaru to cykl artystycznych warsztatów dla dzieci Letnie Pogotowie Sztuki w dniach 18-22 lipca oraz koncert Młodej Polskiej Filharmonii z zespołem Vołosi, który odbędzie się 6 sierpnia.

"ŁOJDYRYDY"

piątek, 15 lipca, godz. 20:00

Historia mieszkańców dwóch sąsiadujących miejscowości: Kopydliny i Samborza. Bohaterowie podejmują liczne próby ukrócenia ciągu nieszczęść, który dotyka obydwie wsie. Niestety ani obalenie władzy - Sołtysa, ani inwestycja związana z budową przydrożnego szaletu nie poprawiają sytuacji społeczności. Bezradni mieszkańcy czekają więc na pomoc z zewnątrz. Przybywają „wymodleni Panowie z Warszawy”, którzy uczą miejscowych, jak pozyskiwać granty na promocję regionalnych produktów wśród których najważniejszym jest… caffe latte z mleka prosto od krowy.

"Łojdyrydy" to komediowe widowisko wypełnione tańcem i muzyką. Na scenie będą królować: kujawiak, oberek i mazur, park Starego Browaru wypełni ludowa muzyka w nowoczesnej odsłonie.

SCENARIUSZ: Karolina Lichocińska / Sławomir Narloch
CHOREOGRAFIA: Mariusz Żwierko
KIEROWNIK MUZYCZNY: Daniel Zieliński
REŻYSERIA / SCENOGRAFIA: Stanisław Dembski
AKTORZY: Jacuś - Sławomir Narloch, Szeptucha - Karolina Lichocińska, Sołtys - Sebastian Słomiński, Jola - Katarzyna Lasota, Duda - Jakub Pawlak, Hanka - Dorota Ptaszek, Baba I - Ewelina Chaberek, Baba II - Maja Piątkowska, Baba IV - Agnieszka Kijewska, Poradziak - Adam Hadi, Jagodzianka - Blanka Miętkiewicz, Chłopy - Wojciech Gawrych / Mariusz Żwierko / Michał Zieliński
oraz Orkiestra Teatru Pijana Sypialnia

"LATARNIK"

sobota, 16 lipca, godz. 20:00

Inspiracją do stworzenia scenariusza stała się twórczość Henryka Sienkiewicza. Akcja spektaklu rozpoczyna się w tajemniczym studiu telewizyjno-radiowym, w którym młodzi dziennikarze otrzymują zadanie: historię Skawińskiego – bohatera sienkiewiczowskiej noweli „Latarnik” - muszą przerobić na gorącego newsa, wiadomość, która ma porazić i zaszokować opinię publiczną.

Wykreowana rzeczywistość wymyka się spod kontroli. W studiu pojawia się kandydat na nowego latarnika. Młodzi dziennikarze okrzykują go pracownikiem latarni i pod jego wpływem wyruszają w podróż do Egiptu, w którym władzę sprawuje kot faraona. W finale spektaklu przenosimy się do „Baobabu” – knajpy, której właścicielem jest latarnik. W lokalu spotykają się postaci z dzieł Sienkiewicza – bohaterowie „W pustyni i w puszczy”, „Quo Vadis”, „Potopu”, „Ogniem i mieczem” – wspominają czasy swojej świetności. Upijają się tajemniczymi trunkami serwowanymi przez gospodarza. W karcie drinków znajdziemy m.in. „Ognistego Nerona” i „Koktajl z języka Juranda”.

Twórcy spektaklu zadają pytanie – czy sienkiewiczowscy bohaterowie są jeszcze na tyle atrakcyjnymi postaciami, żeby nadal kształtowały naszą świadomość? Czy są w stanie nas emocjonować i wzruszać? Uzupełnieniem spektaklu są pieśni Mieczysława Karłowicza i Stanisława Moniuszki. Tylko one sprawiają, że na twarzach przywoływanych postaci chociaż na chwile pojawia się uśmiech...

SCENARIUSZ: Sławomir Narloch
KIEROWNIK MUZYCZNY: Daniel Zieliński
REŻYSERIA: Stanisław Dembski
AKTORZY: Wojciech Gawrych / Adam Hadi / Katarzyna Lasota / Sławomir Narloch / Jakub Pawlak / Dorota Ptaszek / Sebastian Słomiński
oraz Orkiestra Teatru Pijana Sypialnia