XIV Festiwal Seniorów

festiwal seniorow 1

Zgodnie z życzeniem wielu zainteresowanych wydłużamy termin nadsyłania zgłoszeń do 25 kwietnia 2016. W tej chwili mamy zgłoszenia zespołów z Polski i Białorusi, które zaprezentują swoje artystyczne programy warszawskiej publiczności i jurorom.

Nie zabraknie śpiewu chóralnego, a także repertuaru rozrywkowego. Przywołamy zapomniane melodie regionalne, ludowe oraz zaprezentujemy dawkę dobrego humoru. Chcielibyśmy, żeby obok przedstawicieli z wielkomiejskich ośrodków kultury zgłaszali się seniorzy z małych odległych miasteczek, a czasami i wsi. 

Różne są motywacje. Seniorzy odnajdują tutaj swój świat potrzeb, marzeń i ambicji, są bardzo emocjonalnie zaangażowani – mówi Joanna Rawik. Nowi wykonawcy pragną wystąpić w stolicy przed profesjonalnym jury, inni, którzy występują po raz kolejny chcą sprawdzić, czy udało im się dokonać znaczących zmian w repertuarze, a przede wszystkim czy podniósł się poziom ich artystycznych występów.
Prof. Krzysztof Kusiel-Moroz podkreśla, że jury zawsze marzy o wykonaniach wrażliwych, ukazujących dbałość o szczegóły tekstu, o piękno brzmienia ludzkiego głosu i jego współgranie z instrumentami. Piękno pozwalające przekazać słuchaczowi nie tylko dźwięk, ale i zawarte w nim emocje.
Festiwal Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora jest organizowany po raz czternasty przez Dom Kultury Zacisze. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy, prestiżowy i widowiskowy. Cieszy się ogromną popularnością publiczności i uznaniem wśród seniorów z całej Polski i zagranicy.
W skład jury wchodzą wybitne osoby ze świata muzyki.: prof. Krzysztof Kusiel-Moroz – przewodniczącym, Joanna Rawik, prof. zw. dr hab. Waldemar Górski, którzy szczególną wagę zwracają na wysoki poziom muzyczny wykonawców, emisję głosu, brzmienie zespołu jako całości, ogólny wyraz artystyczny, wartość literacką tekstów, a także jakość prezentacji scenicznej.
Dodajmy, że w Festiwalu mogą wziąć udział tylko amatorskie (osoby śpiewające hobbystycznie, niezawodowo) chóry, kabarety i zespoły seniora działające przy domach kultury, klubach osiedlowych, klubach seniora, parafiach, itp.

REGULAMIN

  1. Festiwal odbędzie się w dniach 7-8 maja (sobota – niedziela) 2016 r.
  2. Organizatorem Festiwalu jest Dom Kultury „Zacisze” w Warszawie przy ul. Blokowej 1, gospodarzami - seniorzy z zespołu wokalno-estradowego „Zaciszańska Nuta”,  Męskiego Zespołu Wokalnego „Żurawie”oraz zespołu teatralno-kabaretowego.
  1. Festiwal odbędzie się w czterech kategoriach: chór, kabaret, zespół wokalny, zespół folklorystyczny.
  2. Jury w ocenie bierze pod uwagę:
  3. Do Festiwalu zostaną zakwalifikowane tylko amatorskie (osoby śpiewające hobbystycznie, niezawodowo) chóry, kabarety i zespoły seniora działające przy domach kultury, klubach osiedlowych, klubach seniora, parafiach itp.
  4. Każdy uczestnik Festiwalu może wystąpić maksymalnie w 2 różnych zespołach. Ograniczenie to dotyczy także instruktorów i muzyków akompaniujących.
  5. Liczba uczestników zgłoszonych do Festiwalu powinna wynosić:
  • Poziom muzyczny wykonawców, czystość intonacji, emisję głosu, brzmienie zespołu  jako całości oraz poszczególnych sekcji, dykcję, frazowanie, precyzję rytmiczną, jakość akompaniamentu, ogólny wyraz artystyczny.
  • Wartość literacką tekstów (również mile widziane utwory znanych autorów).
  • Jakość prezentacji scenicznej (gra aktorska, reżyseria, choreografia, dramaturgia, spójność koncepcji występu).
  • w kategorii chór: od 13 osób;
  • w kategorii kabaret: od 4 osób. Występ powinien zawierać partie śpiewane                      i recytowane. Niedopuszczalne jest użycie w scenografii elementów palnych, typu świece, lampy naftowe.
  • w kategorii zespół wokalny do 18 osób, w tym ewentualni muzycy towarzyszący;
  • w kategorii zespół folklorystyczny: od 8 osób;
  1. Organizator zapewnia pianino, nagłośnienie i oświetlenie.
  2. Niedopuszczalne (i zagrożone dyskwalifikacją) jest wykorzystanie w występie muzyki mechanicznej, użycie podkładu muzycznego, takiego jak playback  oraz zaprogramowanego, automatycznego akompaniamentu keyboardu. Akompaniament musi być wykonany „na żywo”.
  3. Czas prezentacji dla wszystkich kategorii  jednego zespołu  nie może przekroczyć                                              15 min brutto (z przerwami i oklaskami między poszczególnymi utworami lub częściami występu). Przekroczenie regulaminowego czasu może skutkować dyskwalifikacją zespołu.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo przerwania występu po przekroczeniu czasu regulaminowego.

  1. Chóry, kabarety i zespoły zobowiązane są do przedstawienia nowych programów,                                   które nie były prezentowane w trzech poprzednich edycjach Festiwalu.
  2. Prezentacje będzie oceniać profesjonalne jury.
  3. Jury przyzna nagrody:
  • Grand Prix Festiwalu,
  • I, II i III miejsce w kategorii chór,
  • I, II i III miejsce w kategorii kabaret,
  • I, II i III miejsce w kategorii zespół wokalny,
  • I, II i III miejsce w kategorii zespół folklorystyczny.

          Organizator dopuszcza możliwość przyznania nagród i wyróżnień ex aequo.

          System oceniania (w tym ostateczny podział kategorii) i nagradzania ustala jury po     wysłuchaniu wszystkich prezentacji.

  1. Zespół, który otrzymał Grand Prix w 2014 roku i zgłosi chęć wzięcia udziału w bieżącej edycji Festiwalu, może być dopuszczony do prezentacji tylko poza konkursem. Decyzja ta jest podyktowana promocją nowych zespołów.
  2. Warunkiem udziału w Festiwalu jest przesłanie formularza zgłoszeniowego drogą elektroniczną do 23 kwietnia 2015 r.
  3. Opłata akredytacyjna w wysokości 70 (siedemdziesiąt) złotych powinna być wpłacona na konto bankowe Domu Kultury „Zacisze” nr 70 1240 1082 1111 0010 0373 7016, tytułem: XIII Festiwal - Akredytacja nazwa zespołu do 23 kwietnia 2016 r. Opłata nie podlega zwrotowi, gdy zespół został zakwalifikowany i nie stawił się w dniu przesłuchań lub zrezygnował po zakwalifikowaniu.
  4. W przypadku zbyt dużej liczby zespołów chętnych do wzięcia udziału w Festiwalu,                                        o zakwalifikowaniu do konkursu decydować będzie organizator.
  5. Zawiadomienia o kwalifikacji z dokładnym programem imprezy zespoły otrzymają drogą e-mailową  do  4  maja 2016 r., po tym terminie program nie ulega zmianie.
  6. Organizator nie zwraca uczestnikom kosztów podróży i noclegu. Organizator może wskazać miejsca noclegowe.
  7. Organizator nie odpowiada za rzeczy osobiste pozostawione bez opieki                               w garderobach.
  8. Dla zapewnienia płynności prezentacji prosimy o przybycie najpóźniej na godzinę przed występem.
  9. Zespoły, które nie przybędą w wyznaczonym terminie i nie poinformują organizatora, zostaną wykluczone z udziału w Festiwalu.
  10. Uroczyste ogłoszenie wyników XIV Festiwalu nastąpi 30 maja (poniedziałek) 2016 r. o godz. 11 .00  w Domu Kultury „Zacisze”.
  • Wyniki będą zamieszczone na stronie internetowej Domu Kultury „Zacisze” (od  9 maja 2016 r.Laureaci Festiwalu, którzy otrzymali Grand Prix i I miejsca, biorą udział w koncercie galowym.
  • Nagrody oraz dyplomy dla laureatów można odebrać tylko w czasie ogłoszenia wyników.
  • Nagrody, które nie zostaną odebrane w tym dniu, przechodzą na rzecz Domu Kultury „Zacisze”.
  1. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystywania nagrań video i zdjęć zarejestrowanych podczas Festiwalu – na potrzeby Domu Kultury „Zacisze”.

Dodatkowe informacje:

Taida Załuska - koordynator  XIV Festiwalu:  tel. 22 679-84-69, 743-87-10, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Karta zgłoszenia XIV Festiwalu