Wrocław Miastem Pokoleń - kolejne zajęcia, kolejne wrażenia!

Kinezjologia

Ale fajna lekcja!

Tak brzmiało podsumowanie warsztatów z kinezjologii, czyli ćwiczeń ułatwiających naukę i zapamiętywanie, które w piątek 8 kwietnia odbyły się w ramach programu „Edukacja do starości. Wrocław Miastem Pokoleń” - wspólnego projektu Wrocławskiego Centrum Seniora i Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocław.

Zajęcia z uczniami 1 klasy w Gimnazjum nr 18, poprowadziła mgr Wanda Dąbrowska, certyfikowana instruktorka Kinezjologii Edukacyjnej, ARTE-Kinezjologii oraz Kinezjologii w Biznesie i Zarządzaniu, a także autorka comiesięcznych warsztatów „Gimnastyka mózgu”, prowadzonych dla seniorów we Wrocławskim Centrum Seniora. Ponadto wieloletnia wychowawczyni oraz mama, która, jak się okazało, z sentymentem wspomina odwiedzoną placówkę przy ul. Kłodnickiej, gdyż uczył się w niej jej syn...

To wielopłaszczyznowe doświadczenie, jak i interesujący temat spotkania, z pewnością wpłynął na sympatyczny przebieg lekcji, skupienie uwagi uczniów, którzy w tym wieku nie zawsze są chętni do uczenia i słuchania.

Kontakt między młodymi i nieco starszą panią Wandą, doskonale wspierała nauczycielka gimnazjalistów, Katarzyna Damm. Uwagę uczniów szczególnie przykuło poszukiwanie swej dominującej półkuli mózgu, a co za tym idzie, stwierdzenie, czy jest się bardziej ekspresywną czy intuicyjną osobą. W prawidłowej diagnozie pomogła oczywiście prowadząca, która w części teoretycznej spotkania, w sposób zrozumiały wyjaśniła procesy mózgu i predyspozycje każdego człowieka do podnoszenia swych umiejętności i stawania się lepszym we wszystkich dziedzinach! Motywacją dla odbiorców jej wykładu była przede wszystkim chęć bycia lepszym uczniem. Zaowocowało to aktywnym uczestnictwem w drugiej części spotkania, czyli wspólnym wykonywaniu ćwiczeń, między innymi na równowagę i myślenie.  Lekcja tak przypadła uczniom do gustu, że nie przerwał jej nawet dzwonek oznaczający koniec lekcji, na który zazwyczaj każdy młody uczeń reaguje natychmiastowo.

Tę wspaniałą międzypokoleniową interakcję zakończono pamiątkowym zdjęciem oraz podziękowaniem gromkimi brawami i pięknymi różami dla pani Wandy. Młodzi uczniowie jednogłośnie przyznali, że warsztat był interesujący,  nowatorski, że była to po prostu fajna lekcja...

Było to jedno z kwietniowych spotkań, w których edukatorzy – pasjonaci lub doświadczeni praktycy w danej dziedzinie, prowadzi zajęcia w placówkach oświatowych. Do końca roku szkolnego (czyli do czerwca 2016) w sumie odbędzie się około pięćdziesięciu wykładów, warsztatów i spotkań o następującej tematyce:

- zdrowego stylu życia, opieki nad zwierzętami i roślinami w domu i ogrodzie;

- kinezjologii, ćwiczeń ułatwiających naukę i zapamiętywanie;

- historii zesłańca na Sybir;

- Rembrandta i jego obrazu „Powrót syna marnotrawnego”;

- gimnastyki korekcyjnej;

- zabaw sportowych;

- podróżach;

- tolerancji międzypokoleniowej;

- zabaw animacyjnych w oparciu o utwory literackie;

- polskich obyczajach i tradycjach jako nośnikach tożsamości narodowej.

Realizacja programu została zaplanowana od marca do grudnia 2016 roku, z podziałem na dwa okresy rozliczeniowe i przedziały czasowe do planowania działań edukacyjnych:

1) od 1 marca 2016 r. do 10 czerwca 2016 r.,

2) od 12 września 2016 r. do 9 grudnia 2016 r.

Jest to kolejna edycja przedsięwzięcia, które zyskało miano złotej praktyki i wpisane zostało, w dowód uznania, do „Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”.

Joanna Ryłko, WCS

WCS wyklad

Jak przekuć wady w zalety?

Wiedzą już to, przynajmniej w temacie stóp, uczestnicy czwartkowej prelekcji 7 kwietnia, na którą to  we Wrocławskim Centrum Seniora, seniorów zaprosił sklep medyczny Brand Vital. Podczas spotkania przedstawiony został problem wad i dolegliwości stóp. Prelekcję poprowadzili: Katarzyna Wrońska i Wojciech Burczyk z Brand Vital.

Znakomitą większość słuchaczy stanowiły panie. Podczas wykładu omówione zostały mechanizmy powstawania wad stóp i propozycje zaopatrzenia medycznego. Seniorki były zainteresowane sposobem, w jaki mogą zabezpieczyć stopy oraz badaniami, które pomagają zdiagnozować problem.

Na zakończenie spotkania wszyscy obecni zostali zaproszeni na bezpłatne konsultacje dotyczące wad stóp w oddziale firmy przy ul. Kościuszki 51. Uczestnicy nie kryli zadowolenia z cennej wiedzy, którą uzyskali od specjalistów.

Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje organizatorom za porady udzielone seniorom, dzięki którym będą teraz mogli lepiej zadbać o zdrowie swych stóp.

Joanna Ryłko, WCS