Wykład i warsztat o wspomnieniach

WYKLAD O FINANSACH

Ocalić od zapomnienia. Ten cel przyświecał uczestnikom warsztatów, poświęconych wspomnieniom, pielęgnowaniu ich i podtrzymywaniu, jako nieocenionego skarbu i dziedzictwa każdej rodziny.

Spotkanie odbyło się we Wrocławskim Centrum Seniora w  środę 27 stycznia, w ramach „Dni Babci i Dziadka – Wrocław 2016”. Pomysłodawczynią i prowadzącą była liderka grupy seniorów o-CAL-eni, pasjonatka, inicjatorka wielu działań kulturalnych i aktywizacyjnych – Ewa Rapacz, która pięknie opisuje przebieg warsztatu własnego autorstwa: 

Wczorajsze warsztaty pisania wspomnień były dla mnie  wielkim wydarzeniem - udało mi się „zatrzymać czas”.

Przy pomocy poezji Zbigniewa Herberta, muzyki o zabarwieniu retro i wspaniałym uczestnikom spotkania, potrafiłam przekazać swoje emocje. Emocje, stanowiące inspirację do zbierania materiałów wspomnieniowych, mających na celu ocalić od zapomnienia okruchy naszej pamięci. To my seniorzy podtrzymujemy tradycje, pielęgnujemy pamiątki i wspomnienia - jesteśmy bardzo ważni w życiu rodzinnym i społecznym. Spisując historie rodzinne uczymy historii Polski wpisanej w dzieje rodziny, miłości, tradycji, a jednocześnie – wychowujemy nasze wnuki np. cytując powiedzonka rodzinne i przysłowia. To wszystko stanowi nasze bogactwo kulturowe i uczy miłości do środowiska, miasta, kraju, a zatem patriotyzmu. Tego rodzaju działaniami budujemy więzy rodzinne, a własnym dzieciom przypominamy minione czasy - a to już jest pewnego rodzaju terapią i dla piszącego, i dla czytającego. W spotkaniu uczestniczyła między innymi pani Agnieszka Dubaniowska, poetka, autorka wspomnień rodzinnych umieszczonych w znacznej mierze w okolicach wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego.  Opowiedziała nam historie z pierwszych dni pobytu we Wrocławiu w sierpniu 1945 roku. Grupa „o-CAL-eni” zamierza zorganizować spotkanie autorskie z panią Agnieszką, które po części będzie dalszym ciągiem warsztatów pisania wspomnień, zgodnie z prośbą uczestników wczorajszych warsztatów.
Na zakończenie relacji z warsztatów pisania wspomnień pragnę powiedzieć, że inspiracją do działań było dla mnie wiele czynników, a mianowicie:
- jeden z wykładów w Szkole Liderów prowadzonej przez dr Walentynę Wnuk (w ramach Akademii Rozwoju Seniora we Wrocławskim Centrum Seniora);
- powieść „Marianna i Róże” Janiny Fedorowicz i Joanny Konopińskiej;
- Pamiętniki księdza Paykerta „Kronika oblężonego Wrocławia”
- Książka Joanny Konopińskiej „Tamten Wrocławski rok”
- Opowiadanie Pani Teresy Stąpór-Żurawskiej, którego fragment przytaczam: „W swojej beztrosce pozwoliłam dziadkom odejść z mojego życia, zanim o cokolwiek ich zapytałam. Poszli więc wyznaczoną im przez los, swoją wyboistą ścieżką, aby znaleźć wreszcie upragniony bezmiar spokoju. A ja dzisiaj mam tylko parę fotografii i długi katalog pytań bez odpowiedzi, dlatego usilnie wskrzeszam z samego dna pamięci, jakieś strzępki zdań, z których muszę sobie zbudować cały ich świat. Świat, który zabrali ze sobą znikając za zakrętem mojego życia”...

 

Finanse nie takie trudne!

Przekonali się o tym seniorzy, uczestnicy spotkania z przedstawicielami Mennicy Wrocławskiej, którzy w środę 27 stycznia, w ramach „Dni Babci i Dziadka – Wrocław 2016” zaprosili uczestników do podróży po interesującym świecie finansów, dziedziczenia majątku i sposobów lokowania pieniędzy. Co istotne – tę z pozoru zawikłaną wiedzę, przekazali w przystępny sposób.

Pierwszą część wykładu poprowadził menedżer oddziału wrocławskiego Mennicy Wrocławskiej - Marek Bialik, który tak podsumowuje spotkanie z seniorami:
„Mieliśmy sposobność do usystematyzowania wiedzy w zakresie posiadanego przez nas majątku, zwłaszcza w podziale na nieruchomości, rzeczy ruchome i usługi finansowe. Omówiliśmy to w kontekście przekazywania majątku swoim rodzinom i bliskim, mając na uwadze łatwość transferu majątku, czas do tego potrzebny, a także podzielność. Omówiliśmy podstawowe różnice pomiędzy umową o dożywocie a darowizną, a także różnice pomiędzy przedmiotami wartościowymi (biżuteria, złoto lokacyjne) a usługami finansowymi (lokata, fundusz inwestycyjny), również w kontekście międzypokoleniowego transferu. Wywiązała się przy tym bardzo owocna i konstruktywna dyskusja, w której uczestnicy spotkania dzielili się swoimi doświadczeniami”.
Drugą część spotkania poprowadził ekspert ds. metali szlachetnych Grupy Goldenmark Tomasz Nykiel. Omówił dokładnie podobieństwa i różnice pomiędzy sposobami na ulokowanie oszczędności na przykładzie gotówki, walut, lokaty i metali szlachetnych w oparciu o dane z ostatnich 10, 15 i 20 lat.
Uczestnicy spotkania mieli też możliwość obejrzeć z bliska prawdziwą sztabkę lokacyjną, wykonaną z czystego kruszcu, a na koniec jednogłośnie wyrazili chęć kontynuowania tego typu spotkań.
Wykład odbył się także w ramach zeszłotygodniowego eventu z okazji Dni Babci i Dziadka w Arkadach Wrocławskich, gdzie Mennica Wrocławska miała przyjemność zaprezentować swoją działalność i zorganizowała atrakcyjny konkurs, w którym posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora wygrali 2-gramową sztabkę złota (1. miejsce) oraz monety srebrne o wadze 1 uncji (2. i 3. miejsce).

Joanna Ryłko, WCS