Toruń nie tylko piernikami słynie...

DSC 0048Czerwcowe spotkanie w ramach cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat", którego organizatorem jest Centrum Edukacji Międzykulturowej – Biuro Regionalne Wrocław oraz Wrocławskie Centrum Seniora, poświęcone było Toruniowi. Dzięki interesującej prelekcji pani Teresy Nemere, znanej esperantystki i etnografa, obecni na spotkaniu seniorzy mieli okazję poznać nieco bliżej to urocze miejsce, nie tylko jako „miasto pierników", ale także miejsce zabytków, wybitnych mieszkańców i działaczy oraz esperanckich inicjatyw. Nie obyło się również bez degustacji pysznych słodkości, z których słynie Toruń. Licznie przybyli seniorzy ze smakiem je kosztowali, z zapartym tchem słuchając opowieści pani Teresy, która uchyliła niejeden rąbek tajemnicy związanej z Toruniem i historią wypieku pierników.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła pani Małgorzata Komarnicka – dyrektor Centrum Edukacji Międzykulturowej – Biura Regionalnego Wrocław, od przywitania gościa specjalnego i publiczności. Uczestnicy prelekcji, wzbogaconej prezentacją fotograficzną, dowiedzieli się między innymi, że Toruń nazywany jest miastem kupców, zdobią go kamienice wykonane większości z glazurowanych cegieł oraz pomnik Mikołaja Kopernika, a także Muzeum Etnograficzne, w którym pani Nemere przez 26 lat pracowała. Co istotne, w trakcie pracy wykorzystywała znajomość esperanto do promowania kultury polskiej. W Instytucie Astronomii zaś znajduje się jeden z największych teleskopów w Polsce. Toruń słynie również z dość sporej liczby studentów zgromadzonych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Na wydziale humanistycznym tej uczelni pani Nemere przez 20 lat prowadziła lektorat języka esperanto. Wspomniała o licznych kursach tego języka odbywających się w Toruniu. Przybliżyła również sylwetki zasłużonych osób związanych z Toruniem, czyli Mikołaja Kopernika, Aleksandra Wolszczana, polskiego radioastronoma i nauczyciela akademickiego, Samuela Lindego, autora pierwszego słownika polskiego oraz Antoniego Grabowskiego, jednego z pionierów ruchu esperanckiego, znanego w świecie jako ojca poezji esperanckiej. Prelegentka przedstawiła również działania kulturalne w Toruniu, między innymi międzynarodowe spotkania kapel ludowych, poetyckie Studio P, organizujące spektakle po esperancku.

DSC 0048
Nadszedł również czas na opowieść o słynnych na całym świecie toruńskich piernikach, których historię w Toruniu kultywują trzy muzea. Relację poprzedziła degustacja przywiezionych przez panią Teresę pysznych wypieków. Pani Nemere przedstawiła obecnym na spotkaniu początki wypieku pierników, które swe korzenie mają w pszczelarstwie i produkcji miodowników. Pierwszy przepis na pierniki pochodzi zaś z XVIII wieku, a tajemnica ich smaku ukryta jest w rozmaitych przyprawach, dodawanych do ciasta. Jednej z nich – pieprzowi, toruńskie pyszności zawdzięczają swą nawę. Dzięki zaś przeróżnym formom pierniki mają oryginalne kształty, z których najbardziej znane to serca i katarzynki. Obecni na spotkaniu seniorzy zapoznali się również z „Legendą o mistrzu Andrzeju" oraz słynnym przepisie z XIX wieku wydrukowanym na serwetce i przetłumaczonym na kilka języków.
W podsumowaniu opowieści o Toruniu i esperanto, pani Teresa wyraziła swe zadowolenie ze znajomości języka esperanckiego, którego nauczyła się w dwa miesiące, a co przyniosło jej w życiu zawodowym i prywatnym wiele dobrego. Podkreśliła, że dzięki esperanto świat jest otwarty dla wszystkich, a przyjaciół można znaleźć na całym świecie. Niezwykłe spotkanie i słowa kończące prelekcję podsumowała pani Małgorzata Komarnicka, wręczając prelegentce dyplom z podziękowaniami oraz zapowiadając lipcowe wydarzenie z cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat", które związane będzie z tym, o czym mówiła także pani Teresa Nemere, czyli zamiłowaniu do esperanto, jego poznawaniu i uczeniu się „...od małego podręcznika do ogólnoświatowego ruchu". Podczas spotkania, które odbędzie się już 18. lipca o godzinie 14.00 we Wrocławskim Centrum Seniora, zostanie także przeprowadzona mini lekcja esperanto.

W ramach cyklu przewidywane są comiesięczne spotkania z interesującymi osobowościami ze świata sztuki i kultury, pasjonatami działań związanych z językiem esperanto.
Wstęp na spotkania jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy!

Zapisy oraz szczegóły oferty związanej z Cyklem „JAKI WSPANIAŁY JEST TEN ŚWIAT":
Wrocławskie Centrum Seniora
pl. Dominikański 6 (pok. 20), 50-159 Wrocław
tel. (71) 772 49 38, czynny w godzinach 10.00-15.00
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
osobiście: pok. 20
szczegóły na stronie internetowej: www.seniorzy.wroclaw.pl

Joanna Ryłko, WCS