Zasiłek macierzyński pobierany w okresie urlopu rodzicielskiego

Przysługuje osobom, które urodziły dziecko lub przyjęły na wychowanie dziecko w wieku do 7 lat lub do 10 lat jeśli ma odroczony obowiązek szkolny (także jako rodzina zastępcza niezawodowa); bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego pobieranego w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego.

Zasiłek przysługuje w wymiarze 32 tygodni przy urodzeniu/przyjęciu na wychowanie jednego dziecka lub 34 tygodnie – w przypadku dwojga i więcej dzieci.

Zasiłek może wykorzystać w całości jeden rodzic, jednocześnie dwoje rodziców ( w wymiarze odpowiednio 16 lub 17 tygodni); jak również rodzice na zmianę (maksymalnie w czterech częściach).

Pracownik za zgodą pracodawcy może zrezygnować z pobierania zasiłku macierzyńskiego w czasie urlopu rodzicielskiego. Istnieje także możliwość łączenia pobierania zasiłku z wykonywaniem pracy u tego samego pracodawcy, w wymiarze maksymalnie pół etatu. W takiej sytuacji wysokość zasiłku ulega zmniejszeniu, wydłuża się natomiast czas jego pobierania – do 64 tygodni (w przypadku jednego dziecka) i do 68 tygodni (w przypadku dwojga i więcej dzieci).

seniorzy.PL