Stresujesz się? Sprawdź jak odczuwa to Twój organizm!

niszczacy stres 1

Stres jest jedną z najczęstszych przyczyn naszego złego samopoczucia, z której nie zdajemy sobie sprawy. Często odczuwamy dolegliwości fizyczne, ale nawet nie przypuszczamy, że ich przyczyną nie jest żadne schorzenie, ale przewlekły stres, który osłabia nasz organizm i powoduje złe samopoczucie. Do objawów, które najczęściej są spowodowane przez stresujący tryb życia należą:

- bóle kręgosłupa, najczęściej w okolicy lędźwiowej oraz kręgosłupa szyjnego, występują ponieważ gdy jesteśmy w stresie, spinamy mocno mięśnie, które z czasem staja się przeciążone, a nasze ciało zaczyna przyjmować nienaturalną pozycję, co jeszcze pogłębia dolegliwości bólowe. Jeżeli nie zaradzimy temu stanowi, rozwinąć się mogą zmiany zwyrodnieniowe oraz bolesne stany zapalne w okolicy kręgosłupa.

- zgrzytanie zębami jest objawem stresu. Najczęściej zgrzytanie pojawia się w  nocy, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przez sen zaciska zbyt mocno zęby lub nimi zgrzyta. Okazuje się to najczęściej dopiero wtedy, gdy dentysta zauważa zniszczone szkliwo lub ułamie się nam ząb.

- życie pod presja i w dużym stresie odbija się także na naszym odżywianiu. Najczęściej jemy nieregularnie, a jeśli jesteśmy w stresie, podjadamy słodycze i tuczące potrawy. To wszystko sprzyja otyłości i problemom w zrzuceniu zbędnych kilogramów

- problemy z pamięcią i koncentracją to także wina stresu. Jeśli mamy zbyt wiele na głowie i dodatkowo żyjemy w ciągłym zdenerwowaniu, wcześniej czy później zmęczenie da o sobie znać w taki sposób. Dodatkowo dochodzi do tego roztargnienie, które nie pozwala przypomnieć sobie najprostszych rzeczy.

- pojawienie się kurzych łapek i zmarszczek to także przyczyna życia w stresie. Osoby, które dużo się denerwują, starzeją się o wiele szybciej

- niepłodność  z powodu stresu to problem zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U panów stres zmniejsza liczbę plemników  w nasieniu, u kobiet pojawiają się problemy z zajściem w ciążę.

JS