Która instalacja pierwsza?

wlasny dom

Jeśli wydaje wam się, że kolejność wykonywania poszczególnych instalacji w nowo powstającym domu nie ma żadnego znaczenia lub jeśli dopiero stawiacie woje pierwsze kroki w budowlance i potrzebujecie konkretnej wiedzy, koniecznie zajrzyjcie do tego poradnika. Pomoże wam to nie tylko uniknąć katastrofy budowlanej, ale również ograniczyć dodatkowe koszty wynikające z nadprogramowych prac.

 

  1. Jeszcze przed wyjściem z ziemi

Pierwsze prace instalacyjne powinniśmy rozpocząć już na etapie wykańczania fundamentów i podłogi na gruncie. Najważniejszym elementem jest wykonanie przepustu w ścianie  fundamentowej do odprowadzania ścieków. Również przed wykonaniem wylewki podłogowej musimy poprowadzić całą instalację kanalizacyjną, która te ścieki wyprowadzi na zewnątrz. Jeszcze pod ławą fundamentową powinniśmy poprowadzić wodę, której rury powinny znaleźć się na głębokości ok. 1,5 metra. Podczas kopania fundamentów warto pomyśleć również o doprowadzeniu do budynku kabla elektroenergetycznego oraz złącza do domofonu. Najlepiej doprowadzenie wykopać koparką, bowiem odpowiednia głębokość zabezpieczy oba łącza przed późniejszymi zagrożeniami wynikającymi np. z prac ogrodowych.

  1. Instalacja wykuta w ścianie

Zdecydowanie nie chcielibyśmy zakładać instalacji po otynkowaniu ścian lub co gorsza po ich pomalowaniu, a niektóre z nich nie mogą przebiegać na powierzchni ściany, ale wyłącznie w jej wnętrzu. Należą do nich m.in. instalacje związane z doprowadzeniem rur kanalizacyjnych do urządzeń sanitarnych, rury wodociągowe. Również na tym etapie powinniśmy przemyśleć instalacje pod kable teletechniczne – anteny, internet, telefon.

 

  1. Czas na elektryka

Po wstępnym zaszpachlowaniu instalacji wykonanych w poprzednim etapie przyszedł czas na instalacje wymagające jedynie zatynkowania. Należą do nich przede wszystkim kable elektryczne. Oczywiście, aby były one położone prawidłowo i zgodnie z normami, a przede wszystkim bezpiecznie warto sięgnąć po doświadczenie specjalisty, jakim jest elektryk.

  1. Ciepło z podłogi i ścian

Jeśli wymarzyliśmy sobie ogrzewanie podłogowe to właśnie teraz nastał czas by się nim zająć. Rury ogrzewania podłogowego kładziemy na wylewkę podłogową, a następnie zabezpieczamy je jastrychem, a dopiero później kładziemy pozostałe warstwy podłogi. Kolejność jest ważna by rury nie uległy szybko uszkodzeniu, a co za tym idzie również cała podłoga. Także na tym etapie należy zająć się wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania. Wykonuje się je na ostatnim etapie ze względu na możliwość łatwego uszkodzenia podczas innych prac budowlanych. Poza tym rury c.o zazwyczaj poprowadzone są na zewnątrz ścian, więc tak by podpowiadała logika. 

JS