header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Jak odnaleźć przodków?

stare fotografie 1

Wiedza o własnych korzeniach jest jedną z ważniejszych potrzeb ludzi. Tymczasem wiele osób boryka się z nieznajomością swoich przodków, rodzinnymi tematami tabu i wewnętrznym smutkiem wywołanym brakiem wiedzy o tym, skąd się pochodzi.

Historia Anny

Choć potrzeba poznania swoich korzeni nie jest zależna od wieku, to w końcówce życia zdaje się doskwierać najmocniej. Wcześniej bowiem mamy poczucie, że czas na odnalezienie przodków jeszcze się znajdzie, podczas gdy u kresu życia zdajemy sobie sprawę, że możemy nie dowiedzieć się już nigdy tego, kto był naszym ojcem czy dziadkiem. Tak właśnie było w przypadku Anny, która dziś ma osiemdziesiąt lat: „Urodziłam się tuż przed wojną na niewielkiej wsi jako nieślubne dziecko. W owych czasach był to powód do wstydu. Nawet jako dorosła osoba wstydziłam się szukać swoich korzeni, bo mama mi powtarzała, że to nic chwalebnego. Teraz uważam inaczej, świat się zmienił. Całe życie prosiłam mamę, by ujawniła mi nazwisko ojca, jednak była ona nieprzejednana. Mimo moich próśb, tłumaczeń i łez pozostała niewzruszona. Dotarły do mnie jedynie strzępki informacji, miejsca, daty, imiona. Wszystko to uzyskałam od dalszej rodziny mamy oraz od niej samej, gdy leżała na łożu śmierci. Było to w latach ’50 zeszłego wieku, jednak dotąd nie udało mi się nic ustalić, poza datą swojego chrztu. Nawet akt urodzenia uległ zniszczeniu w czasie wojny.”

Annie z pomocą przyszła wnuczka. Przez wiele lat słuchała opowieści Babci, jednak gdy Babcia osiągnęła wieku osiemdziesięciu lat poczuła, że musi wziąć sprawy w swoje ręce.

„Sylwia – moja wnuczka, połączyła w całość wszystkie drobne informacje, jakie kiedykolwiek jej przekazałam. Zdziwiłam się, że tak szybko dotarła do prawdy” – mówi Anna.

O tym, w jaki sposób udało się odnaleźć ojca Anny opowiada jej wnuczka, 33 – letnia Sylwia:” Od Babci wiedziałam, że w latach ’70 XX wieku usiłowała odnaleźć dokumenty dotyczące swoich narodzin i chrztu. Niestety uległy one zniszczeniu w czasie działań wojennych. Porzuciłam więc tą drogę. Sprawa wydawała się beznadziejna i zastanawiałam się od czego właściwie zacząć. Miejsce narodzin Babci to drugi koniec Polski. Mogłam tam pojechać, ale co dalej? Przecież ludzie, którzy mogli cokolwiek wiedzieć już z pewnością nie żyją. Zaczęłam więc od poszukiwań w internecie. Przede wszystkim chciałam poznać historię okolicy, szczególnie to, co działo się na owych terenach w czasie II wojny światowej, kiedy to Babcia wraz z matką tam przebywały. Od Babci wiedziałam, że prawdopodobnie jej ojciec był wojskowym, jego pseudonim wiązał się z pewnym zwierzęciem. Jakież było moje zdziwienie, gdy czytając o historii pewnej wsi, w której mieszkała matka Babci, dotarłam do informacji, że „bojówkarzem” na tym terenie był człowiek o zwierzęcym pseudonimie. Dalsze poszukiwania przynosiły potwierdzenie, które pasowało do strzępków informacji, jakie przekazała mi Babcia. Dziś wiemy kim był ów człowiek, znamy jego historię, a badania genetyczne członków jego rodziny potwierdziły nasze przypuszczenia”.

„Odzyskałam wewnętrzny spokój. Wiem kim był mój biologiczny ojciec. Wiem jak zginął i dlaczego mama nie chciała o nim mówić. Jednak uważam, że powinna była mi powiedzieć. Każdy ma prawo znać swoje korzenie” – mówi Anna.

Jak szukać?

Choć czasem szukanie przodków wydaje się sprawą beznadziejną, warto podjąć wysiłek. Od czego zacząć? Przede wszystkim od dokumentów. Urzędy stanu cywilnego ale także parafie – to tam należy szukać śladów. Księgi parafialne są prowadzone zwykle dość skrupulatnie i jeśli nie zostaną przypadkowo zniszczone, nikt ich nie wyrzuca. Tam znajdziemy wiele bezcennych informacji. Udostępnienie ich zależy jednak od dobrej woli księdza. Takie archiwa mogą jednak ulec zniszczeniu w czasie działań wojennych czy pożarów. Wtedy przeszukujemy internet. Czytamy historię miejsc związanych z życiem osób, które znamy, lub których szukamy. Czasem cennym źródłem informacji okazuje się prasa. Stare wydania gazet informujące o narodzinach, zgonach czy wyjątkowych wydarzeniach mogą okazać się bardzo pomocne. Czytamy fora internetowe związane z historią okolicy – tam czasem znajdziemy informacje poza oficjalnym obiegiem. Nawet plotki czy przypuszczenia mogą naprowadzić nas na właściwy trop.
Warto także wybrać się w miejsca pochodzenia przodków – do miast i wsi, z którymi byli związani w interesującym nas okresie. Jednak zanim tam pojedziemy, trzeba się przygotować. Najlepiej skontaktować się z proboszczem parafii, który przy okazaniu dobrej woli, pomoże w zorganizowaniu spotkania ze starszymi mieszkańcami wsi czy miasta. To oni mogą nam udzielić informacji, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Oni będą pamiętali wydarzenia, osoby, relacje, dawne plotki i pogłoski. Dzięki nim możemy nie tylko trafić na właściwy ślad ale także uzyskać potwierdzenie naszych przypuszczeń.

Czasem poszukiwania nie przynoszą rezultatów, a czasem sukces odnosi się przez zupełny przypadek czy zbieg okoliczności. Warto spróbować, uwierzyć, że może się udać i choć wydaje się, że szukanie przodka to szukanie igły w stogu siana, to czasem może się okazać to łatwiejsze niż się przypuszczało. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Otyłość

  Coraz większa liczba osób zmaga się z nieprawidłową masą ciała. Jak pokazują badania ponad 1/3 Polaków boryka się z nadwagą, a 17% choruje na otyłość *1. Powszechnie uważa się, że w większości przypadków problem można wyeliminować za pomocą zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Tymczasem, podstawowym źródłem problemu jest zakłócenie równowagi energetycznej w organizmie chorego oraz regulacji w spożywaniu pokarmów. Powyższe czynniki nie wynikają z zaniedbań ze strony pacjentów, ale stanowią objawy choroby.

  Więcej…  
 • Odpowiednio dobrany sprzęt rehabilitacyjny

  Każdy przypadek niepełnosprawności jest inny, dlatego rynek obfituje w różnorodne przyrządy i urządzenia rehabilitacyjne, posiadające niezliczoną ilość funkcji. Podczas wybierania sprzętu, który ma nam pomóc w osiągnięciu sprawności lub ułatwić codzienne funkcjonowanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

  Pierwszym i kluczowym czynnikiem, determinującym wybór sprzętu rehabilitacyjnego jest jego przyszły użytkownik.

  Więcej…  
 • Jak wybielić zęby

  Przebarwienia na zębach przybierają na sile wraz z wiekiem, ale również na skutek naszych złych nawyków. Podpowiadamy, co robić, aby zachować biały uśmiech na dłużej.

  Nie wszystko wybielisz

  Nasz kolor zębów zależy nie tylko od nawyków, ale również genów. To jaki kolor będzie miała zębina odpowiedzialna za odcień zęba, to kwestia genetyki. Wtedy sprawdzą się tylko profesjonalne metody stosowane u dentysty. Co ważne, wybieleniu nie podlegają licówki, wypełnienia, korony oraz mosty. Weź to pod uwagę, że wszystkie te obszary mogą się wyróżniać spośród reszty wybielonych zębów.

  Więcej…  
 • Kurza ślepota nazywana ślepotą zmierzchową

  Ślepota zmierzchowa, potocznie określana „kurzą ślepotą”, objawia się słabszym widzeniem po zmroku. Schorzenie może być niezmiernie uciążliwe w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, np. podczas prowadzenia samochodu, a jego skutki – niebezpieczne nie tylko dla nas samych. Jak radzić sobie z tą przypadłością – tłumaczy dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Dlaczego „kurza”?

  Potoczna nazwa schorzenia nawiązuje do kury, która właśnie po zmroku przestaje widzieć.

  Więcej…  
 • Nazwy mogą uratować Ci życie

  • CRP, CA 19-9 czy GGTP to skróty, których niestety nie znamy, a mogą uratować życie.
  • Warto o nich pamiętać w trakcie wykonywania badań profilaktycznych.
  • Wczesne wykrycie problemu ma kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia.

  Mnogość terminów medycznych i specjalistycznych, z którymi spotykamy się u lekarza, może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza jeżeli z niektórymi z nich stykamy się po raz pierwszy.

  Więcej…  
 • Glinka marokańska - bogactwo minerałów dla skóry

  Glinka Rhassoul z Maroko zawiera wiele minerałów, dlatego stosowana jest na twarz i ciało, jako maseczka i peeling oczyszczająco-odżywczy. Działa przeciwstarzeniowo i spłyca zmarszczki. Zalecana jest do cery trądzikowej, wrażliwej i naczynkowej. Dodatkowo może spełniać funkcję naturalnego szamponu do włosów.

  Glinka marokańska w kosmetyce.

  We wschodniej części Maroka, na skraju średniego Atlasu, występują złoża glinki, która od starożytności stosowana jest, przez mieszkańców Afryki Północnej i niektórych regionów Bliskiego Wschodu.

  Więcej…  
 • Słabe zęby w genach

  Jeśli znów lądujesz na fotelu dentystycznym z bolącym zębem i myślisz, że kiepski stan uzębienia odziedziczyłeś po rodzicach, to pora spojrzeć prawdzie w oczy. Badania udowadniają, że to nie kod genetyczny, ale przede wszystkim nasze nawyki pogrążają nasze zęby.

  Zamiast rodziców, wiń nawyki

  Człowiek rodzi się z 23 parami chromosomów, w których zapisana jest informacja genetyczna. W zależności od dominacji genu w tej układance, u dziecka może rozwinąć się szczególna cecha lub choroba. Ile razy słyszeliśmy teorie, że kiepskie uzębienie dziedziczy się w genach?

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zapaść krążeniowa

Zapaść krążeniowa jest to ostra niewydolność krążenia prowadząca do znacznego obniżenia ciśnienia krwi oraz zmniejszenia jej dopływu do mózgu, mogących doprowadzić do zgonu.

Więcej…

Zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych – to ostra infekcja układu nerwowego spowodowana przez wirusy, bakterie, pasożyty lub grzyby.

Więcej…

Zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia – dochodzi do niego wskutek przeciążenia psychicznego i/lub fizycznego organizmu (najczęściej na skutek obciążającej pracy).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie