Senior na rowerze

seniorzy ma rowerach

Wiosna to czas, by odnaleźć swój sposób na radosne uprawianie sportu. Być może jazda na rowerze okaże się tą przyjemnością, z którą trudno będzie się pożegnać zimą?

Rower?

Jeszcze dziś, szczególnie ma małych wsiach widać, jak bardzo popularnym środkiem transportu jest rower. Kilkanaście lat temu używano go powszechnie. Nawet staruszkowie wsiadali na swoje bicykle, by załatwić sprawunki. Wszak i dziś widuje się ich jeżdżących swoimi wysłużonymi rowerami.

Czyż jest zatem lepszy dowód na to, że rower jest dobry w każdym wieku? Rower pozwala na przebywanie całkiem sporych odległości niekoniecznie powodując duży wysiłek. Wszystko jest zależne od tego, jaką trasę wybierzemy i jakim sprzętem dysponujemy. Oczywiście nie bez znaczenia jest też towarzystwo.

Większość z nas ma już jakiś rower. Jednak, jeśli możemy, to warto udać się do sklepu i posłuchać, co do powiedzenia na temat dzisiejszych rowerów mają sprzedawcy – oczywiście idziemy do tych, którzy dysponują wiedzą na ten temat. Rowery bowiem, wykonane są z różnych materiałów, mają rozmaite wielkości opon, ram, hamulców i wiele innych technicznych uwarunkowań, które sprawią, że właściwie do nas dopasowany rower będzie wygodny i komfortowy.

Trasa

Na pierwsze wycieczki najlepiej wybrać niewielkie odcinki, by nie przeciążyć mięśni. Najlepiej, jeśli będą to płaskie tereny, z ewentualnie niewielkimi nierównościami. Nie szarżujmy, bo jak raz wrócimy do domu zmęczeni ponad siły, trudno będzie się zdecydować na kolejną wycieczkę.

Wybierajmy trasy bezpieczne – najlepiej ścieżki rowerowe, które pozwolą nam skupić się na przyjemności płynącej z jazdy, a nie stresować przejeżdżającymi obok autami. Trzeba pamiętać, że dorośli nie mogą korzystać z chodników podczas jazdy rowerem. Grozi za to mandat. Jest to dość uciążliwe, szczególnie wziąwszy pod uwagę fakt, że ilość ścieżek rowerowych w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia. Pamiętajmy jednak o własnym bezpieczeństwie przede wszystkim. Czasem lepiej zejść z roweru i go prowadzić chodnikiem, niż ryzykować jazdę wąską drogą w ruchu ulicznym.

Korzyści

Godzina spokojnej jazdy na rowerze to spalenie około 500 kalorii. Praca, jaką wykonują mięśnie podczas pedałowania, wpływa nie tylko na ich utrzymanie w dobrej kondycji, ale ma wpływ na prawidłową ilość cukru we krwi. Wysiłek, jaki generuje jazda rowerem powoduje, że zwiększa się pojemność płuc, a co za tym idzie, krew jest lepiej dotleniona, przez co serce lepiej pracuje. Ponadto regularne przejażdżki sprawiają, że pozbywamy się „złego” cholesterolu. Co więcej jazda na rowerze sprawia, że pojawia się więcej „dobrego” cholesterolu.

Nie bez znaczenia jest wpływ jazdy rowerem na nastrój. Dzięki zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu, wydzielają się endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które poprawiają nasz nastrój. Stajemy się także bardziej odporni na stres, a przebywanie wśród natury daje nam prawdziwe wytchnienie.

Na wycieczkę możemy udać się nie tylko w gronie innych seniorów, ale także zabrać wnuki. Takie spotkania są przyjemnością dla obu stron.

Czy są jakieś przeciwwskazania do jazdy na rowerze? Przede wszystkim warto zapytać lekarza, który zna nasz stan zdrowia, o jego opinię na ten temat. Przeciwwskazaniem do jazdy mogą być poważne schorzenia kręgosłupa i stawów oraz poważne schorzenia układu krążenia.

Warto się zatem przełamać, odkurzyć swój rower i odkryć na nowo przyjemność, którą być może pamiętamy z młodych lat, a którą na nowo będziemy się cieszyć.