Dobre maniery

przywitanie pokoleniowe 1

Często poznając kogoś nowego, czy to w sytuacjach prywatnych czy biznesowych, nie do końca wiemy jak się zachować i w jaki sposób przywitać, by nie urazić drugiej osoby i okazać jej szacunek. W przypadku spotkanie kobiety i mężczyzny, to kobieta pierwsza powinna wyciągnąć rękę na powitanie, ale to z ust mężczyzny powinno najpierw paść dzień dobry. W przypadku różnicy wieku, to starsza osoba pierwsza wyciąga dłoń, ale dzień dobry na powitanie jako pierwsza, powinna wypowiedzieć osoba młodsza.

Jednak takie zastosowanie zasad ma miejsce w życiu prywatnym. W życiu zawodowym, stosunki są często mocno sformalizowane i trzeba poznać zasady panujące w sferze biznesowej, by nie popełnić gafy. A więc tu największe znaczenie ma ranga i stanowisko. Jeżeli witają się osoby o tym samym stanowisku, nie ma znaczenia, która przywita się pierwsza. Należy jednak pamiętać, że zawsze witamy najpierw osobę najwyżej postawioną, następnie w porządku jak stanowiska maleją. Nie ma tu absolutnie znaczenia wiek czy płeć.

Co z zasadami, gdy przedstawiamy jedną osobę drugiej? Tu także można popełnić parę błędów. Dlatego należy pamiętać, że zawsze najpierw przedstawiamy mężczyznę kobiecie, a potem kobietę mężczyźnie. W przypadku zastosowania kryterium wieku, zawsze to młodsza osoba przedstawiana jest najpierw starszej, a następnie starsza młodszej. W środowisku biznesowym, to osoba niższa rangą przedstawiana jest najpierw tej na wyższym stanowisku.

Kolejnym problemem jest podawanie ręki. Powinniśmy to robić pewnie, nie stosując ani zbyt mocnego, ani zbyt słabego uścisku. Podawanie tzw. ryby, nie jest mile widziane i może wywołać wrażenie, że nie szanujemy naszego rozmówcy. Z kolei zbyt mocny uścisk dłoni też nie jest mile widziany. 

seniorzy.PL