header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Senior fotograf

senior fotograf

Nie ma nic wspanialszego niż uświadomienie sobie, że wychowaliśmy fantastycznego dorosłego. Osobę zaradną, która właśnie kończy studia i rozpoczyna pierwszą pracę w zawodzie, kogoś kto założył rodzinę i oczekuje pierwszego potomka. Bycie Babcią czy Dziadkiem również napawa dumą. Ale czy to wszystko jest w stanie zrekompensować coraz częściej odczuwane poczucie samotności? Jak radzić sobie z przemianami, które zachodzą w życiu naszych dzieci i bezpośrednio wpływają również na jakość naszego życia? Jak samotność przemienić w niezależność?

Odnajdź swoje dawne pasje

Przez wiele lat koncentrowałeś się głównie na życiu, zajęciach i pasjach swojego dziecka? Pora na to by przypomnieć sobie jak to jest, mieć czas tylko dla siebie. Przypomnij sobie co zajmowało Twój wolny czas w młodości i powróć do tego. Grałeś na instrumencie, pisałeś wiersze, udzielałeś się aktywnie w grupach wolontariackich - nieważne, co było Twoją pasją
i kiedy ostatnio miałeś na nią czas, teraz jest pora na to, by znów to robić. Dawne pasje nie sprawiają Ci już radości? Zainspiruj się i spróbuj czegoś nowego. Sprawdź ofertę swojego domu kultury albo klubu seniora, być może właśnie tam znajdziesz coś dla siebie.

Zwiedzaj świat

Z pewnością do momentu, w którym nie miałeś dzieci często słyszałeś “Teraz jest najlepszy moment na to, by podróżować, no bo kiedy jak nie teraz?”. Być może jako dwudziestolatek podróżowałeś i zwiedzałeś świat, a może nie miałeś środków na to, by móc to robić, bo przeciętnych Polaków nie było wtedy stać na podróże dalsze niż do nieistniejącej już Jugosławii czy Bułgarii, a i to była podróż daleka i kosztowna. Nie brakowało też takich, co z Jugosławii wracali z nieco większą sumką pieniędzy niż przed wyjazdem. Tak, tak, było to możliwe i zaradnych Polaków nie brakowało! Tym urodzonym już nie w PRL-u wyjaśnię, że Polacy sprzedawali na miejscu handlarzom z Jugosławii wszystko, co mieli oraz inne przedmioty, które zabrali ze sobą w celach handlowych za cenę kilkakrotnie wyższą niż cena zakupu, począwszy od namiotu, w którym spali na wymarzonym urlopie, a na wyrobach z drewna kończąc. Takim sposobem niemiecki turysta wracał z zakopiańskim talerzem lub drewnianym orłem szczęśliwy, że kupił tradycyjny jugosłowiański wyrób ludowy w dobrej cenie, a Polak miał na następne wakacje i jeszcze małe zakupy w Pewexie. Takie czasy, można było wrócić z urlopu i mieć więcej pieniędzy niż przed wyjazdem. Owszem, wiązało się to z pewnym ryzykiem i niewygodnymi pytaniami celników, ale i na to były sposoby.

Teraz, bogatszy w wiedzę i doświadczenie oraz bez konieczności robienia z fiata 126 p małej ciężarówki eksportowej możesz wyruszyć w podróż swojego życia. Masz odpowiednią ilość czasu, by ją zaplanować i zrealizować, a i koszty związane z większą siłą nabywczą Polaków są już zupełnie inne. Zastanów się, gdzie zawsze chciałeś pojechać i zorganizuj swoją wyprawę życia. A może nigdy nie miałeś czasu, by zwiedzić swoją najbliższą okolicę? Poszukaj w internecie informacji na temat zabytków czy ciekawych atrakcji w swoim regionie i odkryj najbliższe otoczenie na nowo.

Nie kontroluj, bądź w kontakcie

Wpadanie z niezapowiedziana wizytą raz w tygodniu, może źle odbić się na naszych relacjach z młodymi. Mogą poczuć, że za bardzo chcemy ich kontrolować. Mimo iż tęsknota za dziećmi i wnukami bywa nieraz ogromna, warto powstrzymać się od zbyt częstych wizyt. Jak zatem zrekompensować sobie ten brak? Współczesny rynek elektroniczny oferuje nam bardzo wiele rozwiązań w zakresie komunikacji. Oczywiście, pierwsze co przychodzi nam do głowy to telefon. Warto jednak zwrócić uwagę także na bardziej zaawansowane rozwiązania, które zdecydowanie pomogą nam w bezproblemowym dotarciu do naszych bliskich.

SMS - dla naszych wnuków, a nawet dzieci naturalną formą komunikacji są krótkie wiadomości tekstowe, wysyłane za pośrednictwem telefonu komórkowego. Zamiast za każdym razem dzwonić, możemy wypróbować taką formę kontaktu. SMS od Babci czy Dziadka z pewnością wywoła uśmiech na twarzy wnuczka.

Warto przełamać swój strach przed nowymi technologiami tym bardziej, że coraz więcej firm produkujących telefony komórkowe nowej generacji, zwraca uwagę na to, by dostosować swoje urządzenia również pod kątem osób, które nie miały z nimi styczności. Przykładem takiego rozwiązania może być Vasco S-Phone, czy Vasco Traveler o których mówi Grzegorz Korzec [Specjalista ds. Obsługi Klienta w firmie Vasco Electronics] - “Urządzenia, które produkujemy z jednej strony są bardzo zaawansowane pod względem posiadanych funkcji, a z drugiej  zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich obsługa nie sprawiała nikomu problemów. Mamy więc przejrzyste i czytelne menu, w którym znajdziemy niezbędne aplikacje, takie jak kalendarz, organizer leków czy też możliwość sprawdzenia pogody. Duży 5-calowy wyświetlacz pozwoli nam także na swobodne odczytywanie SMS-ów czy wykonywanie połączeń. Wielką zaletą, ale i zmorą smartfonów jest ekran dotykowy. Osoby, które nie używają ich na co dzień bardzo łatwo mogą coś przez przypadek włączyć lub wyłączyć uniemożliwiając tym samym dalszą pracę  urządzenia.  W S-Phone niczego przez przypadek nie wyłączymy, niczego też nie uruchomimy, a to zasługa oprogramowania, które jest całkiem inne niż w tradycyjnych smartfonach, przy zachowaniu tych funkcji, z których tak na prawdę korzystamy najczęściej”.

Odnów dawne znajomości i zawieraj nowe

Pozostając w temacie komunikacji - życie po pięćdziesiątce może, a nawet powinno obfitować w spotkania towarzyskie. To teraz, po latach, możemy odnowić znajomości z okresu szkoły średniej czy studiów. Warto również zadbać o to, by nasz krąg znajomych poszerzył się o nowe osoby. Taka praktyka bardzo dobrze wpływa na nasz rozwój społeczny i intelektualny. Według założeń współczesnej andragogiki (dziedzina zajmująca się rozwojem i edukacją osób dorosłych) człowiek uczy się i rozwija przez całe życie, a wymiana doświadczeń, zarówno w obrębie własnego pokolenia jak i z młodszymi czy starszymi osobami, działa bardzo pozytywnie i stymulująco na rozwój naszego umysłu.

Zbuduj własne poczucie niezależności i ciesz się życiem na nowo

Rozmawiaj z ludźmi, zwiedzaj świat, jeździj na rolkach, śpiewaj, zacznij prowadzić bloga, dziel się swoją wiedzą, a przede wszystkim nie traktuj tego okresu w życiu jako czegoś niepełnego. Wręcz przeciwnie - teraz masz najwięcej czasu, a także najwięcej świadomości siebie. Więc jeśli wiesz, czego chcesz i masz czas na to, by to robić - po prostu rób to!

Autorka artykułu:

Sabina Psuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Walentynki a nasze serce

  Każdego dnia „bije” 100 tysięcy razy. Przez całe życie wielokrotnie więcej - ponad 3,5 miliarda. W godzinę toczy ponad 300 litrów krwi. Dzięki jego niezmordowanej pracy żyjemy. Serce - symbol miłości, którego - jak na ironię – większość Polaków nie kocha. Specjaliści CM Medyceusz w Walentynki radzą, jak i dlaczego trzeba dbać o serce?

  Serce wtłacza w nas życie – niemal dosłownie. Jest naszą wewnętrzną pompą, pozwalającą zamienić w płucach odtlenowaną krew z żył i tętnicami tchnąć ją natlenowaną do najdalszych zakątków ciała. Bez tego procesu nie da się żyć. Co robić zatem, aby utrzymywać serce w dobre formie?

  Więcej…  
 • Przebarwienia na skórze

  Ciemniejsze plamy na skórze to dla wielu kobiet przyczyna dyskomfortu, powodująca utratę pewności siebie. Przebarwienia na twarzy czy dekolcie, choć mogą zostać ukryte pod warstwą makijażu, nie znikają samoistnie – do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Czym charakteryzują się te zmiany oraz jak sobie z nimi radzić, podpowiada Olga Kamińska, Training Manager marki Biologique Recherche.

  Dlaczego przebarwienia pojawiają się na naszej skórze?

  Więcej…  
 • Jak zadbać o gładkość naszych stóp?

  Gdy nasze pięty są zrogowaciałe najczęściej sięgamy po tradycyjne pumeksy, które jednak są mało praktyczne. Warto postawić na marokański pumeks Hammam, który wytwarza się z bogatej w minerały, glinki czerwonej. Dzięki wygodnej rączce, wyżłobionym rowkom, a także odpowiedniej wielkości i twardości - pozwoli cieszyć się gładkimi stopami.

  Więcej…  
 • Kolonoskopia wirtualna

  Zauważasz u siebie dolegliwości takie jak krwawienia z odbytu, utrzymującą się biegunkę, ból czy parcie na stolec? Nie lekceważ ich i nie traktuj jak wirtualnych problemów. Mogą bowiem zwiastować realną chorobę – nawet raka jelita grubego. W diagnozie może pomóc wirtualna kolonoskopia. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

  Co to jest wirtualna kolonoskopia i kiedy dobrze ją wykonać?

  Więcej…  
 • Ślepota śnieżna

  Zima kojarzy nam się z okresem, w którym pada śnieg i brakuje słońca. Czy wiesz, że to właśnie o tej porze roku promienie słoneczne mogą stanowić dla naszych oczu największe zagrożenie? Czy powinniśmy obawiać się ślepoty śnieżnej? Odpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  W zimę nie zapominaj o promieniowaniu UV

  Okularów przeciwsłonecznych używamy chroniąc swoje oczy przede wszystkim latem, kiedy pora dnia pozwala nam cieszyć się słońcem o wiele dłużej niż w trakcie zimy, a my często organizujemy swój czas tak, aby przebywać na świeżym powietrzu jak najczęściej.

  Więcej…  
 • Niedobór minerałów i witamin

  Zdrowa, różnorodna dieta to jeden z fundamentów mocnych zębów. Jakich minerałów i witamin nie powinno zabraknąć w naszej diecie, aby cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem jak najdłużej?

  Wapń

  Odpowiednia kombinacja składników mineralnych wzmocni zęby. Jednym z kluczowych jest wapń, minerał, który w 99 proc. zmagazynowany jest w naszych kościach i zębach. W zębach wapń występuje jako "hydroksyapatyt", składający się  zarówno z wapnia, jak i fosforanu. Stanowi on rodzaj rusztowania zapewniającego wytrzymałość mechaniczną kościom i zębom.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Chroniczne zmęczenie i senność

W Polsce choruje na cukrzycę trzy miliony osób. Co powinno zaniepokoić i zmobilizować nas do sprawdzenia ryzyka zachorowania? Test do samodzielnego zmierzenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Więcej…

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

Więcej…

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie