header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Senior fotograf

senior fotograf

Nie ma nic wspanialszego niż uświadomienie sobie, że wychowaliśmy fantastycznego dorosłego. Osobę zaradną, która właśnie kończy studia i rozpoczyna pierwszą pracę w zawodzie, kogoś kto założył rodzinę i oczekuje pierwszego potomka. Bycie Babcią czy Dziadkiem również napawa dumą. Ale czy to wszystko jest w stanie zrekompensować coraz częściej odczuwane poczucie samotności? Jak radzić sobie z przemianami, które zachodzą w życiu naszych dzieci i bezpośrednio wpływają również na jakość naszego życia? Jak samotność przemienić w niezależność?

Odnajdź swoje dawne pasje

Przez wiele lat koncentrowałeś się głównie na życiu, zajęciach i pasjach swojego dziecka? Pora na to by przypomnieć sobie jak to jest, mieć czas tylko dla siebie. Przypomnij sobie co zajmowało Twój wolny czas w młodości i powróć do tego. Grałeś na instrumencie, pisałeś wiersze, udzielałeś się aktywnie w grupach wolontariackich - nieważne, co było Twoją pasją
i kiedy ostatnio miałeś na nią czas, teraz jest pora na to, by znów to robić. Dawne pasje nie sprawiają Ci już radości? Zainspiruj się i spróbuj czegoś nowego. Sprawdź ofertę swojego domu kultury albo klubu seniora, być może właśnie tam znajdziesz coś dla siebie.

Zwiedzaj świat

Z pewnością do momentu, w którym nie miałeś dzieci często słyszałeś “Teraz jest najlepszy moment na to, by podróżować, no bo kiedy jak nie teraz?”. Być może jako dwudziestolatek podróżowałeś i zwiedzałeś świat, a może nie miałeś środków na to, by móc to robić, bo przeciętnych Polaków nie było wtedy stać na podróże dalsze niż do nieistniejącej już Jugosławii czy Bułgarii, a i to była podróż daleka i kosztowna. Nie brakowało też takich, co z Jugosławii wracali z nieco większą sumką pieniędzy niż przed wyjazdem. Tak, tak, było to możliwe i zaradnych Polaków nie brakowało! Tym urodzonym już nie w PRL-u wyjaśnię, że Polacy sprzedawali na miejscu handlarzom z Jugosławii wszystko, co mieli oraz inne przedmioty, które zabrali ze sobą w celach handlowych za cenę kilkakrotnie wyższą niż cena zakupu, począwszy od namiotu, w którym spali na wymarzonym urlopie, a na wyrobach z drewna kończąc. Takim sposobem niemiecki turysta wracał z zakopiańskim talerzem lub drewnianym orłem szczęśliwy, że kupił tradycyjny jugosłowiański wyrób ludowy w dobrej cenie, a Polak miał na następne wakacje i jeszcze małe zakupy w Pewexie. Takie czasy, można było wrócić z urlopu i mieć więcej pieniędzy niż przed wyjazdem. Owszem, wiązało się to z pewnym ryzykiem i niewygodnymi pytaniami celników, ale i na to były sposoby.

Teraz, bogatszy w wiedzę i doświadczenie oraz bez konieczności robienia z fiata 126 p małej ciężarówki eksportowej możesz wyruszyć w podróż swojego życia. Masz odpowiednią ilość czasu, by ją zaplanować i zrealizować, a i koszty związane z większą siłą nabywczą Polaków są już zupełnie inne. Zastanów się, gdzie zawsze chciałeś pojechać i zorganizuj swoją wyprawę życia. A może nigdy nie miałeś czasu, by zwiedzić swoją najbliższą okolicę? Poszukaj w internecie informacji na temat zabytków czy ciekawych atrakcji w swoim regionie i odkryj najbliższe otoczenie na nowo.

Nie kontroluj, bądź w kontakcie

Wpadanie z niezapowiedziana wizytą raz w tygodniu, może źle odbić się na naszych relacjach z młodymi. Mogą poczuć, że za bardzo chcemy ich kontrolować. Mimo iż tęsknota za dziećmi i wnukami bywa nieraz ogromna, warto powstrzymać się od zbyt częstych wizyt. Jak zatem zrekompensować sobie ten brak? Współczesny rynek elektroniczny oferuje nam bardzo wiele rozwiązań w zakresie komunikacji. Oczywiście, pierwsze co przychodzi nam do głowy to telefon. Warto jednak zwrócić uwagę także na bardziej zaawansowane rozwiązania, które zdecydowanie pomogą nam w bezproblemowym dotarciu do naszych bliskich.

SMS - dla naszych wnuków, a nawet dzieci naturalną formą komunikacji są krótkie wiadomości tekstowe, wysyłane za pośrednictwem telefonu komórkowego. Zamiast za każdym razem dzwonić, możemy wypróbować taką formę kontaktu. SMS od Babci czy Dziadka z pewnością wywoła uśmiech na twarzy wnuczka.

Warto przełamać swój strach przed nowymi technologiami tym bardziej, że coraz więcej firm produkujących telefony komórkowe nowej generacji, zwraca uwagę na to, by dostosować swoje urządzenia również pod kątem osób, które nie miały z nimi styczności. Przykładem takiego rozwiązania może być Vasco S-Phone, czy Vasco Traveler o których mówi Grzegorz Korzec [Specjalista ds. Obsługi Klienta w firmie Vasco Electronics] - “Urządzenia, które produkujemy z jednej strony są bardzo zaawansowane pod względem posiadanych funkcji, a z drugiej  zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich obsługa nie sprawiała nikomu problemów. Mamy więc przejrzyste i czytelne menu, w którym znajdziemy niezbędne aplikacje, takie jak kalendarz, organizer leków czy też możliwość sprawdzenia pogody. Duży 5-calowy wyświetlacz pozwoli nam także na swobodne odczytywanie SMS-ów czy wykonywanie połączeń. Wielką zaletą, ale i zmorą smartfonów jest ekran dotykowy. Osoby, które nie używają ich na co dzień bardzo łatwo mogą coś przez przypadek włączyć lub wyłączyć uniemożliwiając tym samym dalszą pracę  urządzenia.  W S-Phone niczego przez przypadek nie wyłączymy, niczego też nie uruchomimy, a to zasługa oprogramowania, które jest całkiem inne niż w tradycyjnych smartfonach, przy zachowaniu tych funkcji, z których tak na prawdę korzystamy najczęściej”.

Odnów dawne znajomości i zawieraj nowe

Pozostając w temacie komunikacji - życie po pięćdziesiątce może, a nawet powinno obfitować w spotkania towarzyskie. To teraz, po latach, możemy odnowić znajomości z okresu szkoły średniej czy studiów. Warto również zadbać o to, by nasz krąg znajomych poszerzył się o nowe osoby. Taka praktyka bardzo dobrze wpływa na nasz rozwój społeczny i intelektualny. Według założeń współczesnej andragogiki (dziedzina zajmująca się rozwojem i edukacją osób dorosłych) człowiek uczy się i rozwija przez całe życie, a wymiana doświadczeń, zarówno w obrębie własnego pokolenia jak i z młodszymi czy starszymi osobami, działa bardzo pozytywnie i stymulująco na rozwój naszego umysłu.

Zbuduj własne poczucie niezależności i ciesz się życiem na nowo

Rozmawiaj z ludźmi, zwiedzaj świat, jeździj na rolkach, śpiewaj, zacznij prowadzić bloga, dziel się swoją wiedzą, a przede wszystkim nie traktuj tego okresu w życiu jako czegoś niepełnego. Wręcz przeciwnie - teraz masz najwięcej czasu, a także najwięcej świadomości siebie. Więc jeśli wiesz, czego chcesz i masz czas na to, by to robić - po prostu rób to!

Autorka artykułu:

Sabina Psuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Aparat ortodontyczny po 40+

  Magdalena Szela SlowikCoraz więcej osób po 40 roku życia decyduje się na spełnienie swojego marzenia o pięknym uśmiechu. 30 lat temu założenie aparatu ortodontycznego nie było takie proste. Nawet jeśli braliśmy pod uwagę tego rodzaju leczenie, często nie mogliśmy sobie na nie pozwolić z uwagi na brak środków finansowych, czy dostępu do odpowiednich specjalistów.

  Więcej…  
 • Krzywe zęby - co robić

  Nierówne zęby to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Ma to wpływ na wiele innych aspektów m.in. zdrowotnych, z których możesz nie zdawać sobie sprawy! Stomatolog przypomina, dlaczego prosty zgryz jest tak istotny.

  Łatwiejsza higiena zębów

  Dokładna higiena jamy ustnej u osób z nieprawidłowym zgryzem to wyzwanie. Wady takie jak np. stłoczenia zębów powodują, że trudniej dotrzeć szczoteczką, a nawet nicią do zakamarków, usunąć resztki jedzenia i gromadzącą się na zębach płytkę nazębną.

  Więcej…  
 • Udar liczy się każda minuta

  Ze zdrowiem jest jak z biznesem, liczy się każda minuta. W wielu wypadkach tylko szybka reakcja i kompleksowe działania pozwalają po udarze mózgu wrócić do normalnego funkcjonowania. Dzięki temu wśród pacjentów po udarze nie brakuje osób, u których doszło do zupełnego ustąpienia objawów lub pozostały po nich minimalne ślady, możliwe do wykrycia praktycznie tylko w czasie badania neurologicznego. Ale w tym wypadku niezwykle ważne są leczenie i odpowiednia rehabilitacja.

  Więcej…  
 • Gdzie kupić dobre okulary?

  Ponad 70% badanych dokonuje zakupów okularów korekcyjnych w prywatnych salonach optycznych, jednak przeciwsłoneczne niestety nadal najchętniej kupujemy w supermarkecie. Więcej informacji o preferencjach zakupowych klientów przedstawia raport „Polak z wadą wzroku” *1. Jego wyniki komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  U optyka-rzemieślnika najchętniej

  Więcej…  
 • Mięśniak wielkości pomarańczy

  W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15 % Polek za pierwszą pomoc uznaje internet*1. O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy? Odpowiadamy wspólnie z ginekologiem dr hab. Sławomirem Woźniakiem, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

  Więcej…  
 • Jesienno zimowa depresja

  Brak słońca, krótkie dni, do tego chłód i wiatr mogą być przyczyną depresji jesienno-zimowej. Aby poprawić sobie nastrój należy znaleźć czas na relaks, uprawiać sport, a także właściwie się odżywiać. Pomocne będą również preparaty homeopatyczne, których działanie i bezpieczeństwo, potwierdzono badaniami klinicznymi.

  Co pogarsza nasz nastrój podczas zimy?

  Więcej…  

Aktualności seniora

Test Amslera

Test Amslera- służy do samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. W celu przystąpienia do testu należy na gładkiej kartce papieru narysować kwadrat o bokach 10 cm i podzielić go na małe kwadraciki o bokach 5 milimetrów, a następnie narysować dużą, czarną kropkę w środku kwadratu.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie