header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Senior fotograf

senior fotograf

Nie ma nic wspanialszego niż uświadomienie sobie, że wychowaliśmy fantastycznego dorosłego. Osobę zaradną, która właśnie kończy studia i rozpoczyna pierwszą pracę w zawodzie, kogoś kto założył rodzinę i oczekuje pierwszego potomka. Bycie Babcią czy Dziadkiem również napawa dumą. Ale czy to wszystko jest w stanie zrekompensować coraz częściej odczuwane poczucie samotności? Jak radzić sobie z przemianami, które zachodzą w życiu naszych dzieci i bezpośrednio wpływają również na jakość naszego życia? Jak samotność przemienić w niezależność?

Odnajdź swoje dawne pasje

Przez wiele lat koncentrowałeś się głównie na życiu, zajęciach i pasjach swojego dziecka? Pora na to by przypomnieć sobie jak to jest, mieć czas tylko dla siebie. Przypomnij sobie co zajmowało Twój wolny czas w młodości i powróć do tego. Grałeś na instrumencie, pisałeś wiersze, udzielałeś się aktywnie w grupach wolontariackich - nieważne, co było Twoją pasją
i kiedy ostatnio miałeś na nią czas, teraz jest pora na to, by znów to robić. Dawne pasje nie sprawiają Ci już radości? Zainspiruj się i spróbuj czegoś nowego. Sprawdź ofertę swojego domu kultury albo klubu seniora, być może właśnie tam znajdziesz coś dla siebie.

Zwiedzaj świat

Z pewnością do momentu, w którym nie miałeś dzieci często słyszałeś “Teraz jest najlepszy moment na to, by podróżować, no bo kiedy jak nie teraz?”. Być może jako dwudziestolatek podróżowałeś i zwiedzałeś świat, a może nie miałeś środków na to, by móc to robić, bo przeciętnych Polaków nie było wtedy stać na podróże dalsze niż do nieistniejącej już Jugosławii czy Bułgarii, a i to była podróż daleka i kosztowna. Nie brakowało też takich, co z Jugosławii wracali z nieco większą sumką pieniędzy niż przed wyjazdem. Tak, tak, było to możliwe i zaradnych Polaków nie brakowało! Tym urodzonym już nie w PRL-u wyjaśnię, że Polacy sprzedawali na miejscu handlarzom z Jugosławii wszystko, co mieli oraz inne przedmioty, które zabrali ze sobą w celach handlowych za cenę kilkakrotnie wyższą niż cena zakupu, począwszy od namiotu, w którym spali na wymarzonym urlopie, a na wyrobach z drewna kończąc. Takim sposobem niemiecki turysta wracał z zakopiańskim talerzem lub drewnianym orłem szczęśliwy, że kupił tradycyjny jugosłowiański wyrób ludowy w dobrej cenie, a Polak miał na następne wakacje i jeszcze małe zakupy w Pewexie. Takie czasy, można było wrócić z urlopu i mieć więcej pieniędzy niż przed wyjazdem. Owszem, wiązało się to z pewnym ryzykiem i niewygodnymi pytaniami celników, ale i na to były sposoby.

Teraz, bogatszy w wiedzę i doświadczenie oraz bez konieczności robienia z fiata 126 p małej ciężarówki eksportowej możesz wyruszyć w podróż swojego życia. Masz odpowiednią ilość czasu, by ją zaplanować i zrealizować, a i koszty związane z większą siłą nabywczą Polaków są już zupełnie inne. Zastanów się, gdzie zawsze chciałeś pojechać i zorganizuj swoją wyprawę życia. A może nigdy nie miałeś czasu, by zwiedzić swoją najbliższą okolicę? Poszukaj w internecie informacji na temat zabytków czy ciekawych atrakcji w swoim regionie i odkryj najbliższe otoczenie na nowo.

Nie kontroluj, bądź w kontakcie

Wpadanie z niezapowiedziana wizytą raz w tygodniu, może źle odbić się na naszych relacjach z młodymi. Mogą poczuć, że za bardzo chcemy ich kontrolować. Mimo iż tęsknota za dziećmi i wnukami bywa nieraz ogromna, warto powstrzymać się od zbyt częstych wizyt. Jak zatem zrekompensować sobie ten brak? Współczesny rynek elektroniczny oferuje nam bardzo wiele rozwiązań w zakresie komunikacji. Oczywiście, pierwsze co przychodzi nam do głowy to telefon. Warto jednak zwrócić uwagę także na bardziej zaawansowane rozwiązania, które zdecydowanie pomogą nam w bezproblemowym dotarciu do naszych bliskich.

SMS - dla naszych wnuków, a nawet dzieci naturalną formą komunikacji są krótkie wiadomości tekstowe, wysyłane za pośrednictwem telefonu komórkowego. Zamiast za każdym razem dzwonić, możemy wypróbować taką formę kontaktu. SMS od Babci czy Dziadka z pewnością wywoła uśmiech na twarzy wnuczka.

Warto przełamać swój strach przed nowymi technologiami tym bardziej, że coraz więcej firm produkujących telefony komórkowe nowej generacji, zwraca uwagę na to, by dostosować swoje urządzenia również pod kątem osób, które nie miały z nimi styczności. Przykładem takiego rozwiązania może być Vasco S-Phone, czy Vasco Traveler o których mówi Grzegorz Korzec [Specjalista ds. Obsługi Klienta w firmie Vasco Electronics] - “Urządzenia, które produkujemy z jednej strony są bardzo zaawansowane pod względem posiadanych funkcji, a z drugiej  zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich obsługa nie sprawiała nikomu problemów. Mamy więc przejrzyste i czytelne menu, w którym znajdziemy niezbędne aplikacje, takie jak kalendarz, organizer leków czy też możliwość sprawdzenia pogody. Duży 5-calowy wyświetlacz pozwoli nam także na swobodne odczytywanie SMS-ów czy wykonywanie połączeń. Wielką zaletą, ale i zmorą smartfonów jest ekran dotykowy. Osoby, które nie używają ich na co dzień bardzo łatwo mogą coś przez przypadek włączyć lub wyłączyć uniemożliwiając tym samym dalszą pracę  urządzenia.  W S-Phone niczego przez przypadek nie wyłączymy, niczego też nie uruchomimy, a to zasługa oprogramowania, które jest całkiem inne niż w tradycyjnych smartfonach, przy zachowaniu tych funkcji, z których tak na prawdę korzystamy najczęściej”.

Odnów dawne znajomości i zawieraj nowe

Pozostając w temacie komunikacji - życie po pięćdziesiątce może, a nawet powinno obfitować w spotkania towarzyskie. To teraz, po latach, możemy odnowić znajomości z okresu szkoły średniej czy studiów. Warto również zadbać o to, by nasz krąg znajomych poszerzył się o nowe osoby. Taka praktyka bardzo dobrze wpływa na nasz rozwój społeczny i intelektualny. Według założeń współczesnej andragogiki (dziedzina zajmująca się rozwojem i edukacją osób dorosłych) człowiek uczy się i rozwija przez całe życie, a wymiana doświadczeń, zarówno w obrębie własnego pokolenia jak i z młodszymi czy starszymi osobami, działa bardzo pozytywnie i stymulująco na rozwój naszego umysłu.

Zbuduj własne poczucie niezależności i ciesz się życiem na nowo

Rozmawiaj z ludźmi, zwiedzaj świat, jeździj na rolkach, śpiewaj, zacznij prowadzić bloga, dziel się swoją wiedzą, a przede wszystkim nie traktuj tego okresu w życiu jako czegoś niepełnego. Wręcz przeciwnie - teraz masz najwięcej czasu, a także najwięcej świadomości siebie. Więc jeśli wiesz, czego chcesz i masz czas na to, by to robić - po prostu rób to!

Autorka artykułu:

Sabina Psuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik. Taką możliwość daje im obowiązująca od 2014 roku ustawa transgraniczna.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie