Dodatki do emerytury i rent

Niektórym emerytom i rencistom oprócz bazowej wypłaty emerytury czy renty mogą przysługiwać odpowiednie dodatki. Podlegają ona

raz w roku waloryzacji. Jednym z najważniejszych dodatków jest świadczenie pielęgnacyjne, przysługujące automatycznie osobom po 75 roku życia lub osobom  które nie są w stanie egzystować samotnie, ani pracować. Związane jest to z ich złą kondycja i stanem zdrowia, który na to nie pozwala. Dodatek pielęgnacyjny ma na celu zapewnienie opieki o charakterze krótko lub długoterminowej, polegającej na pomocy osoby z zewnątrz w codziennych czynnościach życiowych. Taki dodatek zostaje zatwierdzony przez ZUS po zapoznaniu się z dokumentacją pacjenta i spełnieniem przez niego odpowiednich warunków (nie dotyczy osób po 75 roku życia). Takie dodatki nie przysługują osobom, którymi zajmują się domy opieki społecznej i zakłady opiekuńcze.

 Kolejnym z  dodatków jest dodatek kombatancki, który przysługuje osobom, które przeżyły represje wojenne, są kombatantami lub ofiarami panujących wtedy czasów. Dostaje się go na pisemny wniosek złożony do ZUS, potwierdzony odpowiednimi zaświadczeniami, które wykazują okresy bycia kombatantem lub ofiarą represjonowania.  

Dodatek za tajne nauczanie również związany jest z  okresem okupacji i przysługuje osobie, która nauczała języka polskiego w szkołach polskich w czasie okupacji lub przed 1 września 1939 roku, a szkoły te były na terenie II rzeczy lub Wolnego Miasta Gdańska. 

Osoba, która wnioskuje o przyznanie dodatku kombatanckiego oraz za tajne nauczanie, musi zdawać sobie sprawę, że przysługuje jej tylko jeden z tych zasiłków.

Dodatek dla weterana poszkodowanego przysługuje osobie rannej w działaniach wojennych poza granicami kraju lub której choroba jest związana z udziałem w akcjach zbrojnych, na które została skierowana. Status ten przyznaje Minister Obrony Narodowej, a  w stosunku do funkcjonariuszy służb mundurowych jak:  Policja, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu i Państwowa Straż Pożarna - Minister właściwy do spraw wewnętrznych.

 Świadczenie pieniężne przysługuje również byłym żołnierzom, którzy byli przymusowo zatrudniani.

Świadczenie pieniężne dla deportowanych przysługuje osobom wywiezionym do III Rzeszy i ZSRR, poddanym przymusowi pracy lub osadzonym w obozach pracy. Przyznawane jest przez Urząd do spraw Kombatantów o Osób Represjonowanych.

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych – świadczenie przysługuje cywilom, którzy podczas działań wojennych utracili wzrok w okresie wojny lub po jej zakończeniu, w wyniku wybuchu niewypałów powojennych..

Dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny – przysługuje kombatantom i ofiarom represji wojennych.  Może również przysługiwać wdowom oraz wdowcom, a jego wysokość to 50 % opłaty zgodnej z taryfą za energię eklektyczną, gaz i ogrzewanie.

Ekwiwalent pieniężny do bezpłatnego węgla – przysługuje byłym pracownikom kopalni, która została zlikwidowana. 

Ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych – przysługuje byłym pracownikom kolei.

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje dziecku, którego oboje rodzice nieżyją lub którego matka nie żyje, a ojciec jest nieznany. Jeżeli takie dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, również przysługuje mu taki dodatek, natomiast jeżeli dziecko zostało przysposobione, traci prawo do dodatku.

Wysokość dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych


od 1 marca 2015 r.:

dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie               208,17 zł
dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji 312,26 zł
dodatek dla sieroty zupełnej 391,26 zł
dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego 208,17 zł
dodatek kompensacyjny       31,23 zł
świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 10,43 zł
do 208,17zł
świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 10,43 zł
do 208,17zł
Świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych 739,58 zł

Źródło: http://www.zus.pl