header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Trudny marzec dla seniorów

Kobiety marzec 1

Marzec – wiosenny i… przygnębiający. Jak poprawić sobie samopoczucie wiosną?

Choć wiosna kojarzy nam się z budzeniem świata do życia i optymizmem, dla wielu ludzi jest to trudny czas – zmiana sezonu może powodować obniżenie samopoczucia i narastające przygnębienie. Jak sobie z nim doraźnie radzić?

 1. Wychodź.

Trochę na siłę, niemal na przekór sobie. Gdy tylko zobaczysz promienie słońca za oknem, ubierz się i idź na spacer. Łatwo wpaść w przygnębienie w domu czy mieszkaniu, o wiele trudniej je utrzymać, patrząc na świat budzący się do życia. Wiele robi samo świeże powietrze – duże ilości tlenu korzystnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale i na samopoczucie.

Przydatna wskazówka: Zaplanuj codzienne spacery o konkretnych godzinach i trzymaj się wyznaczonego grafiku. Traktuj to jako swój obowiązek – już po dwóch, trzech dniach zauważysz korzyści i poprawę nastroju.

 1. Spotykaj się z ludźmi (ale tylko z tymi pozytywnymi!)

Jeśli wiecznie narzekająca sąsiadka zaprasza cię na kawę – odmów, podając jakąś wygodną wymówkę. Gdy siostra, która zawsze cię krytykuje, chce cię odwiedzić – skłam, że akurat masz inne plany. To nie jest czas na spotykanie się z ludźmi, którzy negatywnie wpłyną na twoje samopoczucie. Jeśli masz taką możliwość, unikaj ich.

Co jednak wcale nie oznacza, że masz zamknąć się w czterech ścianach! Spotykaj się z ludźmi, których lubisz i którzy pozytywnie wpływają na twój nastrój. Co szczególnie ważne – nie czekaj, aż oni cię zaproszą czy wyślą sygnał, że spotkanie było mile widziane. Wykazuj inicjatywę, napisz smsa, zadzwoń i umów się na kawę.

 1. Relaksuj się drobiazgami.

Przypomnij sobie te wszystkie drobiazgi, które sprawiają ci przyjemność. Może jest to zasadzenie ziół w doniczkach, które później przeniesiesz do ogrodu czy na działkę? Może to lampka wina i świetny film? A może dawno zapomniane hobby?

Zmuś się do działania i poprawiaj sobie humor takimi rzeczami. Z nimi jest trochę jak z prysznicem – czasem nie chce się go wziąć, ale gdy już jesteśmy w trakcie, jest cudownie przyjemnie 😉.

 1. Postaraj się wysypiać.

Brak wystarczającej ilości snu to częsty powód przygnębienia i braku sił. Jeśli więc masz z tym problem – działaj. Zmień stare, niedobre nawyki – chodź spać wcześniej, nie objadaj się na noc, śpij w ciszy i ciemności. Jeśli z kolei to nie nawyki nie pozwalają ci się wyspać, udaj się do lekarza i opowiedz mu o swoim problemie. Często łagodne leki nasenne załatwiają problem, co skutkuje pojawieniem się długo wyczekiwanej energii do życia.

 1. Zadbaj o dietę.

Przyjrzyj się swojej diecie krytycznym okiem. Czy nie jest trochę tak, że ciągle jesz te same rzeczy? Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne jest, że brakuje ci witamin i innych składników odżywczych. Koniecznie musisz coś zmienić!

Wiosenna dieta powinna składać się z dużych porcji owoców i warzyw, a także pełnoziarnistego pieczywa, chudego mięsa, ryb i zdrowych przekąsek (którymi są na przykład orzechy). Co jednak szczególnie istotne – eksperymentuj z daniami, żeby poczuć różnorodność smaków.

Kiedy dostarczysz swojemu organizmowi tego, czego potrzebuje (mając na uwadze, że uzupełnienie braków może trochę potrwać), na pewno poczujesz napływ sił i energii.

 1. Zacznij się ruszać.

Wielokrotnie udowodniono, że codzienna porcja ruchu ma fenomenalny wpływ na mózg – nie tylko w kontekście pamięci, ale i na samopoczucia. Nieważne, czy wybierzesz basen, nordic walking czy po prostu zwykłe spacery – każda z tych aktywności poskutkuje wyrzuceniem endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Cenna wskazówka: Jeśli nie możesz zmobilizować się do ruchu, a przy okazji czujesz się samotny/-a, zastanów się nad przygarnięciem czworonożnego przyjaciela. Spacery staną się twoim codziennym obowiązkiem, a przy okazji zawsze w domu będzie ktoś, kto szalenie ucieszy się na twój widok.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik. Taką możliwość daje im obowiązująca od 2014 roku ustawa transgraniczna.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie