header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Prezent ponadczasowy

 

Czy obdarowywanie jest zawsze miłym i nieszkodliwym gestem, a każdy podarunek niesie ze sobą miłość i dobro dla obdarowywanego? Czy istnieją prezenty dobre i złe lub też takie, które rozwiną nasze dzieci w różnych przestrzeniach i takie, które w tym rozwoju będą ewidentnie przeszkadzać? Temat szalenie istotny i gorący w okresie świątecznym, chociaż nie tylko…

Wspólny czas – prezent ponadczasowy

Każdy z nas lubi dostawać jak również dawać prezenty.

Niemniej jeśli myślimy o naszych dzieciach, nawet jeśli są już nastolatkami, to niezwykle ważne jest by zauważyć, że obdarowywanie dzieci niezależnie od ich wieku jest pewnego rodzaju budowaniem wspólnych relacji. Równie ważne jest aby zastanowić się nad intencją dawania prezentów i nad tym jakie to niesie ze sobą konsekwencje.

Czy dawanie prezentu jest rzeczywiście budowaniem relacji czy może próbą wykupienia się i próbą „zaklejenia" naszych nieobecności oraz stworzeniem czasu dla siebie. Nazywam to "zajęciami na macie" - mata i grajta… Prezent taki jest czymś co zwolni nas z bycia odpowiedzialnym rodzicem i uwolni od spędzania czasu z dziećmi.

Z moich obserwacji wynika, iż blisko 2/3 nastolatków bardziej niż prezentów potrzebuje uważności. Pomimo, że posiadają „wszystko” (a trzeba wiedzieć, że posiadanie w dzisiejszych czasach jest szalenie istotne) - mają od swoich rodziców rzeczy, o których marzą - to dużo bardziej potrzebna jest im właśnie uważność! Rzeczywistość wymaga od nas i młodych ludzi tego żeby dostosować się w pewnych aspektach do społeczności, aby nie zostać wykluczonym. Jeżeli cała grupa rówieśników rozmawia o jakiejś grze czy filmie, lub o jakimś gadżecie to trudno będzie zbudować wartość młodego człowieka kiedy zostanie odcięty od tego wszystkiego. Jednak istotne jest to żeby nie skupiać się - co i za ile - ale jak ten czas spędzicie. Spróbujcie zrobić w te święta również taki wyjątkowy prezent swoim dzieciom i „zapakujcie" w pudełko coś czego nie widać. Zapakujcie im czas, który z nimi spędzicie i relację. Porozmawiajcie z nimi o tym co jest dla nich ważne, co sprawia im radość, jak lubią z Wami spędzać czas? Sprawcie aby w święta miły gest dawania prezentów nie był czymś co tak naprawdę rozłączy was z dziećmi. Wtedy prezent stanie się wartością a nie 5 minutową zabawą, która Was rozdzieli. Pamiętajcie - w wychowaniu dzieci liczy się to ile czasu spędzimy razem a nie obok siebie. Mówi Michał Zawadka – trener, mówca, autor książek z zakresu rozwoju osobistego i społecznego dzieci oraz młodzieży

 

Prezenty „mądre” czyli jakie?

Odwiedzając centra handlowe w okresie przedświątecznym dajemy się porwać magii Bożego Narodzenia i urokowi kolorowych dziecięcych marzeń, a być może tylko naszych wyobrażeń na temat tego co mogłoby się młodym obdarowywanym podobać. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, a czego unikać sięgając po potencjalny podarunek? Czy zawsze prezent, który zainteresuje nasze dziecko na dłużej jest dobry? Otóż nie – jeżeli ma on być jedynie chwilą wytchnienia dla nas od kontaktu z potomkiem i nie wnosi zbyt wiele w jego rozwój. Unikajmy tzw. „pożeraczy” czasu i prezentów izolujących dzieci od nas i interakcji z rówieśnikami. Zastanówmy się poważnie zanim kupimy kolejny kolorowy gadżet, który co prawda zajmie i ucieszy młodego człowieka, ale z drugiej strony odseparuje go od świata realnego na rzecz wirtualnego. Spróbujmy poszukać czegoś co da nam możliwość spędzania czasu razem jak również rozwijającego uważność i wyobraźnię. Zadajmy sobie trud znalezienia czegoś co będzie szło w zgodzie z zainteresowaniami dziecka (pod warunkiem, że nie są to jedynie gry komputerowe). Zawsze dobrym pomysłem na prezent są książki, gry planszowe, kolorowanki, puzzle, zabawki zręcznościowe i edukacyjne. Brzmi oldschoolowo, nudno i mało kolorowo…. Nie do końca, gdyż jeżeli dołożymy do tego nasz czas poświęcony na uczestnictwo w takiej grze lub wspólne czytanie książki – uzyskamy prezent najbardziej wartościowy i ważny dla młodego człowieka, którego pozytywne działanie i wspomnienie pozostanie z nim również w dorosłym życiu.

Magia prostoty i umiaru

Uczmy najmłodszych czym jest prawdziwa wartość prezentów. Dla przypomnienia... nie jest ona mierzona kwotą na nie wydaną i ich ilością, lecz możliwościami, które tworzą naszemu dziecku. Choinka nie musi być przysypana podarunkami, ani też prezenty nie powinny oszałamiać swą ceną. Przy wyborze, nie tylko, świątecznych prezentów, kierujmy się trzema wytycznymi: prostota, umiar i wartość niematerialna, którą niosą ze sobą. Dawajmy mniej a lepiej. Taki podarunek zostanie bardziej doceniony i dobrze wykorzystany.

Społecznie niebezpieczne

Jakie prezenty odbierają wyobraźnię naszym dzieciom? Ano takie, które podają wszystko na przysłowiowej tacy, nie dając możliwości refleksji, zastanowienia, pola wyobraźni i bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Smartphone, tablet, playstation… bo między innymi o nich mowa budują ograniczenia społeczne i zaburzają rozwój najmłodszych na wielu płaszczyznach. Opóźniajmy więc moment, w którym zawitają pod naszą choinką, bo zapewne uniknąć się ich całkowicie nie da (również ze względów społecznych).

Czy naprawdę moje dziecko musi to mieć?

To pytanie powinniśmy zawsze zadawać sobie w momencie gdy naszą ręką, wyciągniętą po upominek, kierują oczekiwania społeczne, narzucone sobie sztuczne wymagania, własne marzenia z dzieciństwa, czy też chęć zrekompensowania dziecku braku czasu. Tak tworzy się kolejna kategoria prezentów, czyli „prezenty, które na siłę dajemy naszym dzieciom, a one tego nie potrzebują”. Odpowiedź na pytanie „Czy moje dziecko musi to mieć?” w takim wypadku jest jedna – NIE. Czy jeżeli połowa dzieci z II klasy posiada laptopy – to moje dziecko też musi mieć laptop? NIE! Jeżeli ja w dzieciństwie marzyłam o tym by mieć pewną znaną lalkę... To czy moja córka powinna ich mieć teraz dwa tuziny? NIE! Jeżeli nie poświęcam swojemu dziecku wystarczająco dużo czasu... To czy nowy „zdalniak” to zrekompensuje – konsekwentnie NIE. Cofnijmy rękę od takiego prezentu i zacznijmy wsłuchiwać się w potrzeby naszej latorośli, pamiętając także o tym, że najlepszą rekompensatą braku czasu dla dziecka jest czas wygospodarowany i poświęcony mu. Na taki prezent nigdy nie jest za późno.

Madre prezenty 2018

Michał Zawadka

Michał Zawadka to uznany w Polsce autor, mówca, trener a także twórca i założyciel wydawnictwa „Mind&Dream”, specjalizującego się w książkach z zakresu rozwoju osobistego i społecznego dzieci oraz młodzieży, w tym między innymi „Chcę być kimś! oraz „Zarządzanie marzeniami”. Autor i twórca rozwojowych programów warsztatowych dla dzieci i młodzieży oraz szkoleń dla nauczycieli oraz rodziców. Gość licznych festiwali, konferencji edukacyjnych i społecznych. Trener wystąpień publicznych, komunikacji, relacji i sztuki słowa. Mówca inspiracyjno-motywacyjny. Członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego. Przemawiał na jednej scenie m.in. obok Jacka Canfielda, Johna C. Maxwella, Briana Tracy’ego, Richarda Denny’ego, Roberta Cialdiniego i wielu innych.

Tworzy książki w oparciu o warsztatowe spotkania autorskie. Obserwacje potrzeb młodych ludzi, wyzwań i problemów socjologicznych i wychowawczych oraz obcowanie z ogromną grupą rodziców i nauczycieli zamienia w pełne wyobraźni wiersze i formy poradnikowe. Dzięki temu książki odpowiadają na potrzeby społeczne w obszarze wspierania młodych pokoleń w rozwoju, budowaniu świadomego i zaangażowanego społeczeństwa oraz są wartościową pomocą edukacyjną dla nauczycieli i rodziców. Książki Michała Zawadki rekomendują światowej sławy autorytety m.in. profesor Tony Buzan, Brian Tracy.

W życiu prywatnym – optymista i także... a może przede wszystkim szczęśliwy mąż i zaangażowany tata Matyldy i Makarego.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Ukryta otyłość, jak się jej pozbyć?

  Idealna sylwetka, brak nadwagi, a jednocześnie duża, o wiele za duża ilość tkanki tłuszczowej, ukrytej w jamie brzusznej, wokół narządów wewnętrznych. Czy można być otyłym i o tym nie wiedzieć? Czy otyłość może się ukryć?

  Może i coraz więcej osób ma z tym kłopot. To przeważnie ludzie młodzi lub w średnim wieku, którzy są nieaktywni, żyją na siedząco, niezdrowo się odżywiają. Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej – tak zwany tłuszcz trzewny, otaczający nasze narządy wewnętrzne, które go nie dostrzegamy

  Więcej…  
 • Zaparcia u osób starszych

  Problemy z wypróżnianiem to częsty problem u osób starszych – szacuje się, że nawet 20 – 30% seniorów cierpi na zaparcia. Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, by poruszyć w rozmowie z dziadkami tę delikatną kwestię i podpowiedzieć, jak mogą sobie pomóc.

  Rozmowa na ten temat może być nieco niezręczna, jednak naszym celem jest pomoc, dlatego warto ją przeprowadzić. Przede wszystkim musimy pamiętać, że o zaparciach mówimy wtedy, gdy oddawanie stolca następuje rzadziej, niż co trzy dni.

  Więcej…  
 • Nadpotliwość - wstydliwy problemem

  Nadmierna potliwość odbiera ludziom pewność siebie. Spocone dłonie zawstydzają podczas powitania. Plamy pod pachami potrafią zniszczyć najpiękniejszą kreację. Pocimy się gdy jest nie tylko gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Jeśli potu jest znacznie więcej to sygnał, że możemy cierpieć na nadpotliwość. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona efektem problemów zdrowotnych i zastanowić się nad skorzystaniem z zabiegów redukujących nadpotliwość.

  Więcej…  
 • Zaćma nie tylko u seniorów

  Zaćma to jedna z niewielu chorób, które w świadomości społecznej są dziś tak mocno utożsamiane z wiekiem pacjenta. Przypisywana przede wszystkim osobom starszym katarakta, czyli zmętnienie soczewki oka powodujące stopniową utratę ostrości wzroku nie jest jednak chorobą, której grupę ryzyka można ograniczyć wyłącznie do osób po 50, 60, czy 70 roku życia.

  Więcej…  
 • Szampon z olejem arganowym

  W Maroko tłoczy się oleje z nasion czarnuszki, opuncji figowej i drzewa arganowego, które mogą być wykorzystane do pielęgnacji włosów. Zalecane są w przypadku podrażnionej i przesuszonej skóry głowy. Pomogą zregenerować zniszczone i osłabione włosy.

  Olej z czarnuszki na problemy skórne.

  Ze względu na wyjątkowe właściwości regenerujące i łagodzące - olej z nasion czarnuszki siewnej (Nigella Sativa) może być wykorzystywany do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów.

  Więcej…  
 • Wszczepienie lub wymiana kardiowertera-defibrylatora

  Przemyslaw Mitkowski10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/ wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD).

  Więcej…  

Aktualności seniora

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Więcej…

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie