Apteki internetowe – leki w sieci

Choć stacjonarnych aptek w Polsce nie brakuje, kupowanie leków, suplementów diety i środków medycznych przez internet staje się coraz popularniejsze. Klientów kusi przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Eksperci Trusted Shops, firmy oferującej gwarancję zwrotu pieniędzy klientom sklepów internetowych radzą, jak z głową robić zakupy w e-aptekach.

- Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, jakie rodzaje produktów możemy zamówić w takich sklepach – wyjaśnia Marcin Jędrzejak, Ekspert ds. prawa z Trusted Shops.

Co prawda istnieje możliwość zamówienia z apteki internetowej leku na receptę, ale musimy go odebrać osobiście w punkcie stacjonarnym. Nie ma możliwości jego dostawy w inny sposób. Dlatego jeżeli sklep oferuje wysłanie leków na receptę np. pocztą, lepiej mu nie ufać i wybrać inną aptekę. Bez ograniczeń możemy za to zamawiać medykamenty, które nie muszą być przepisane przez lekarza oraz wszelkiego rodzaju suplementy albo sprzęt medyczny (opatrunki, termometry, ciśnieniomierze itp.).

Prawo wyraźnie określa, w jaki sposób mogą działać e-apteki. Takie sklepy muszą posiadać odpowiednie zezwolenie. Unijne regulacje nakładają na nie także obowiązek umieszczenia symbolu „legalnej apteki”, który powinien wyglądać w ten sposób:

bezp apteka

Po kliknięciu w grafikę zostaniemy przeniesieni do oficjalnego rejestru aptek działających zgodnie z prawem. Możemy także wejść na stronę rejestrymedyczne.csioz.gov.pl, gdzie prowadzony jest spis tego rodzaju sklepów internetowych.

Dotyczy to jednak tylko posiadanych przez e-apteki pozwoleń. W ten sposób nie sprawdzimy natomiast np. jakości obsługi czy terminowości dostaw. Do oceny tego rodzaju spraw mogą być przydatne opinie innych klientów. Jeżeli apteka albo jakikolwiek sklep internetowy ma wiele negatywnych ocen, lepiej zrobić zakupy na innej stronie. Z kolei pozytywne opinie to wskazówka, że danej aptece można zaufać. Inną podpowiedzią są znaki jakości. Jednym z nich jest certyfikat Trusted Shops, który stanowi gwarancję spełnienia przez sklep ważnych kryteriów jakości. Dodatkowo klienci takich aptek mogą korzystać z gwarancji zwrotu pieniędzy. W przypadku zakupu leków przez internet powinniśmy pamiętać także o ogólnych zasadach bezpieczeństwa. Warto więc sprawdzić, czy e-apteka udostępnia swoje dokładne dane rejestrowe, czy umożliwia różne formy kontaktu oraz czy oferuje popularne formy płatności i dostawy.

Co się stanie, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z zakupu, np. wybraliśmy niewłaściwy produkt albo okazało się nagle, że jest on nam niepotrzebny? Tu pojawia się przewaga aptek internetowych nad tradycyjnymi.

- Co do zasady prawo farmaceutyczne zabrania zwrotów produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy otrzymaliśmy niewłaściwy lek albo jest on przeterminowany, opakowanie jest uszkodzone lub produkt posiada inną wadę – wyjaśnia Jędrzejak.

Bez żadnych przeszkód można natomiast zwrócić zakupione w internecie suplementy jak np. tabletki z magnezem i witaminami oraz inne łagodniejsze środki wydawane bez recepty, które nie są klasyfikowane jako produkt leczniczy lub wyrób medyczny. Od umowy zawartej na odległość można odstąpić w ciągu 14 dni od otrzymania zamówionych produktów. Nie musimy przy tym podawać przyczyny. Ale uwaga – dotyczy to tylko i wyłącznie zamkniętych opakowań suplementów czy środków pielęgnacyjnych. Sprzedawca ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych ma pełne prawo odmówić przyjęcia produktu, który został otwarty. Dlatego przed zakupem lepiej przejrzeć zasady zwrotu zamówionych towarów. W dobrych aptekach internetowych te informacje powinny być łatwe do znalezienia.