5 sposobów na idealny nagrobek

cmentarz 1

Chcemy, aby groby naszych bliskich były zawsze piękne i zadbane, jednak na święto Wszystkich Świętych, pragniemy, by były jeszcze okazalsze. Co zrobić, by nagrobki wyglądały czysto i ładnie oraz jak o nie dbać?

 

Choć dbamy o nie cały rok, to pod koniec października szczególnie przykładamy się do szorowania nagrobków i sprzątania wokół nich. W kilku prostych krokach podpowiemy jak i czym czyścić nagrobki, by były piękne przez lata.

  1. Oczyszczanie z liści

Najpierw pozbywamy się nieczystości, głównie liści. Do tego przyda się zwykła zmiotka, którą zmieciemy wszystko, co spadło na nagrobek. Następnie warto zaopatrzyć się grabki, by uporządkować teren wokół i uprzątnąć liście. Gdy mamy już tak przygotowany nagrobek, przystępujemy do mycia.

  1. Mycie

To, czym umyć nagrobek uzależnione jest przede wszystkim od materiału, z jakiego został on wykonany. To bardzo ważne, aby do odpowiedniego kamienia stosować odpowiednie środki, w przeciwnym razie możemy na zawsze zniszczyć nagrobek.

Granit myjemy zatem tylko wodą, ewentualnie z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub octem. Nic więcej temu materiałowi nie trzeba. Czyścimy miękką gąbką. Jeśli zdarzy się większe zabrudzenie możemy użyć szorstkiego zmywaka, ale trzeba uważać, by nie porysować kamienia.

Inaczej jest z płytami lastrico, które wymagają większej ilości pracy. Tu przydadzą się specjalne pasty czy proszki i intensywne szorowanie. Gdy już nagrobek wyczyścimy należy spłukać go wodą, by detergenty nie zostały w zakamarkach.

Gdy nagrobek porasta mchem, warto kupić specjalny preparat, którym spryskujemy zajętą przez mech powierzchnię i po kilku dniach spłukujemy, ściągając resztki drewnianą szpachlą.

  1. Usuwanie plam

Nagrobek narażony jest na powstawanie różnych, specyficznych plam. Mogą to być na przykład ślady rdzy. W takim przypadku warto użyć mieszanki sody oczyszczonej i wody utlenionej zmieszanej w formę pasty. Taką pastą szorujemy delikatnie zabrudzone miejsce i spłukujemy wodą.

Innym rodzajem zanieczyszczeń są te powstałe z wosku. Tu znowu przyda się drewniana szpachla, którą usuwamy główne zabrudzenie. Do pozostałych resztek używamy chlorku metylenu i soku z cytryny. Najpierw wylewamy niewielką ilość wspomnianego chlorku na plamę, czyścimy, a następnie polewamy sokiem z cytryny i spłukujemy wodą.

  1. Zabezpieczenie

Specjaliści podkreślają, że o pomnik trzeba dbać cały rok, by był dłużej piękny i łatwy w czyszczeniu. Trzeba go zatem dwa razy do roku – przed zimą i latem – konserwować. Wszak nagrobek jest narażony na skrajne zjawiska atmosferyczne: upał, mróz, śnieg, deszcz.

  1. Czyszczenie liter

Warto wybierać na nagrobki litery dobre gatunkowo, gdyż będą one trwalsze i latami pozostaną estetyczne. Pamiętajmy, że te o cienkim, zawiłym wzorze znacznie trudniej wyczyścić. Jeśli mamy już do czynienia z zaśniedziałymi literami, konieczne jest użycie pasty do metalu lub specjalnych preparatów do czyszczenia liter.

Tak przygotowany nagrobek możemy już dekorować. To, jak będzie on wyglądał zależy nie tylko od zasobności portfela, ale przede wszystkim od naszej pomysłowości. Możemy pozostawić wyłącznie znicze, które nie przysporzą nam dużo pracy, ale jeśli mamy czas i ochotę możemy zasadzić wrzosy, czy kwiaty. Możemy też pozostać przy stroikach ze sztucznych kwiatów lub innych dekoracji, które proponują nam kwiaciarnie. 

seniorzy.PL