Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Auto dla seniora - które wybrać?

Senior za kierownica

Osoby w starszym wieku również przemieszczają się za pomocą samochodu. Podróżują na działkę, do lekarza, kościoła, ale też na wieczorną zabawę lub na weekend do wnuków. Aby auto seniorowi służyło, powinno charakteryzować się pewnymi cechami. Jakimi? Podpowiada Darek Koza z bloga Automator.

Nie jest prawdą, że seniorzy nie powinni prowadzić. Jeżeli stan zdrowia i samopoczucie są w normie, to auto może tylko pomóc w życiu starszej osoby.

Człowiek 2:0, czyli, jak żyć długo, zdrowo i być szczęśliwym

W przeciągu ostatnich 20 lat otaczająca nas rzeczywistość zmieniła się diametralnie a tempo tych zmian wciąż przyspiesza. Rozwój technologiczny ukierunkowany jest na to, aby żyło się nam łatwiej, lepiej, milej, szybciej i – przynajmniej z założenia – szczęśliwiej. Jednak czy rzeczywiście tak się dzieje? Czy rzeczywiście dzięki technologii oraz rozwojowi cywilizacji żyje nam się lepiej i stajemy się szczęśliwsi? Odpowiada Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog, ekspert kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie”.

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, bowiem zależy od tego jaki dokładnie wskaźnik weźmiemy pod uwagę. Dla przykładu wynagrodzenia Polaków w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły o ponad połowę. Można zatem powiedzieć, że ekonomicznie funkcjonujemy coraz lepiej, co jest bez wątpienia pozytywną tendencją. Stać nas na coraz więcej - rośnie poziom konsumpcji takich dóbr jak jedzenie, ubrania czy technologia (dane GUS za styczeń 2019). Jednakże inne statystyki burzą ten piękny obraz. Dla przykładu rośnie poziom problemów psychicznych społeczeństw, także polskiego. Analizy Najwyższej Izby Kontroli wskazują, że w przeciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym Polaków! Podobne tezy stawia Światowa Organizacja Zdrowia wskazując, że o ile w tej chwili depresja to czwarta co do częstości choroba na świecie o tyle po roku 2020 (a więc naprawdę za chwilę) wskoczy na niechlubne, drugie miejsce.

Wizyta seniora w domu opieki

Jozefina

Jak przygotować starszą osobą na zamieszkanie w domu seniora? Dla rodziny moment, w którym nie jest już w stanie opiekować się bliskim, jest bardzo trudny. Nie ma znaczenia, czy powodem jest odległość dzieląca członków rodziny, czy stan zdrowia starszej osoby. Decyzja o zaufaniu innym i powierzeniu im opieki nad bliskim nigdy nie jest łatwa.

Nie ma w tym nic dziwnego – chcemy dla bliskich tego, co najlepsze. Jednak paradoksalnie, mimo szczerych chęci, nie zawsze jesteśmy w stanie sami zaoferować im to, co w danym momencie jest im najbardziej potrzebne.

Przyszłość starzejącego się społeczeństwa

Mariusz HoszowskiW Polsce rośnie odsetek ludzi w podeszłym wieku, w tym takich, którzy wymagają stałej opieki. Równocześnie nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej majętne, przez co popularność zyskuje zlecanie firmom z zewnątrz nie tylko samego prowadzenia domu, ale również kompleksowej opieki nad starszymi i schorowanymi. Na czym polegają tak zwane usługi opieki domowej? Na to pytanie odpowiada Mariusz Hoszowski, prezes firmy Smart Work.

Polska posiada jedno z najszybciej bogacących się, lecz również i starzejących społeczeństw w Europie. W konsekwencji, z roku na rok rośnie liczba osób starszych i schorowanych, potrzebujących stałej opieki.

Bezsenność - problemem XXI w

Mary fantasy senne

Jak spać… dobrze?

Wielu młodych ludzi szczerze zazdrości seniorom możliwości porządnego wyspania się, bez konieczności wstawania do pracy, skoro świt. Nie wiedzą oni, że wyspać się w pewnym wieku jest po prostu szalenie… trudno. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby sen w końcu się pojawił i w dodatku był całkiem dobrej jakości. Jak to zrobić?

  1. Pozbądź się dolegliwości.

Żylaki odbytu - hemoroidy

operacja w szpitalu

Leczenie hemoroidów – różne metody na wstydliwy problem.

Możemy rozmawiać o żylakach i zazwyczaj robimy to nawet dość swobodnie… dopóki nie chodzi o żylaki odbytu. Te, zwane hemoroidami, niemal zawsze krępują i zawstydzają – wiele osób, właśnie z uwagi na wstyd, unika nawet lekarza. Czy słusznie? Absolutnie nie, bo żylaki to problem medyczny, jak każdy inny. I można go wyleczyć na mnóstwo sposobów!

Stary dobry seks

erotica seniorzy 1

O seksualności osób dojrzałych nie mówi się prawie wcale. Tymczasem większość seniorów jest aktywnych seksualnie i czerpie radość z intymności. Dlaczego więc wciąż ignorujemy fakt, że osoby dojrzałe mają potrzeby i są aktywne seksualnie? Często się słyszy, że „w pewnym wieku to już nie wypada”.