Co jaki czas należy wymieniać okulary?
Praca, korzystanie z komputera, czytanie, uprawianie sportu… Z biegiem lat i pogłębianiem się wady wzroku zwiększa się liczba czynności, które „wymagają” od nas korzystania z okularów – a im częściej po nie sięgamy, tym większe ryzyko ich uszkodzenia czy zniszczenia. Co jaki czas wymieniać okulary i w jaki sposób dokonać ich odpowiedniego wyboru? Odpowiadają eksperci Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Zaćma – choroba o wielu twarzach
Z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, w ramach kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”, powstała wystawa prezentująca historie osób, które przeszły operację usunięcia zaćmy. Będzie ją można zobaczyć w dn. 23-28 listopada w Hali Głównej Dworca Centralnego w Warszawie.
Skóra twarzy jak o nią zadbać?
Skóra twarzy jest napięta, pomarszczona i przesuszona? Winą możesz obarczyć mydło. Stosowany przez nasze babcie i prababcie kosmetyk w gruncie rzeczy szkodzi naszej urodzie. Co dzieje się podczas kontaktu skóry z mydłem i jak prawidłowo pielęgnować twarz? Przeczytaj rady kosmetologa.
Skóra to skomplikowana struktura, ma wiele mechanizmów, które umożliwiają jej ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak drobnoustroje, toksyny i zanieczyszczenia. Najważniejszym z nich jest tzw. kwaśny płaszcz ochronny skóry, który utrzymuje jej nawilżenie i nie dopuszcza do namnażania się niebezpiecznych bakterii.
Apteki internetowe – leki w sieci
Choć stacjonarnych aptek w Polsce nie brakuje, kupowanie leków, suplementów diety i środków medycznych przez internet staje się coraz popularniejsze. Klientów kusi przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Eksperci Trusted Shops, firmy oferującej gwarancję zwrotu pieniędzy klientom sklepów internetowych radzą, jak z głową robić zakupy w e-aptekach.
- Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, jakie rodzaje produktów możemy zamówić w takich sklepach – wyjaśnia Marcin Jędrzejak, Ekspert ds. prawa z Trusted Shops.
Wyjazd? Dziękuję, nie stać mnie.
Wyjście do restauracji, kina, teatru, wyjazd na wakacje, zakup ksiązki, płyty – to przyjemności, na które większości polskich seniorów nie stać.
Emerytowane przyjemności
O tym, że polskim seniorom brakuje na lekarstwa, a czasem na podstawowe środki potrzebne do życia, wszyscy słyszeliśmy. O przyjemności w tym kontekście trudno pytać, ale tym razem właśnie o nich kilka słów. Według danych statystycznych 20% seniorów nie przeznacza żadnych środków na przyjemności. 33% seniorów wydaje poniżej 100 zł miesięcznie na przyjemności. Jak więc cieszą się życiem seniorzy?
Paradontoza jak zapobiegać?
Kiedy to czytasz, połowa ludzi na ziemi cierpi z powodu bólu dziąsła. Może to oznaczać początek groźnego zapalenia przyzębia. Nieleczone prowadzi do paradontozy, w skutek której możesz stracić zęby, a drobnoustroje, przedostając się do krwi, wywołają inne poważne choroby. Poniżej prezentujemy 7 czynności, dzięki którym do tego nie dopuścisz.
Niepokojące statystyki
Problemy z zębami to nie koniec kłopotów. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Helsinkach, kobiety u których stwierdzono obecność bakterii Porphyromonas gingivalis - odpowiedzialnej za choroby przyzębia, miały trzykrotnie mniejsze szanse na zajście w ciąże, niż te ze zdrowymi dziąsłami.
Czy starsi ludzie są szczęśliwi?
Szczęście – filozofowie od zawsze usiłują określić czym właściwie jest i jak je osiągnąć. Czy wiek ma coś wspólnego z odczuwaniem szczęścia i satysfakcji z życia?
Czym jest szczęście?
Definiowanie szczęścia jest trudne. Arystoteles upatrywał szczęścia w życiu opartym na cnocie. Zatem przestrzeganie zasad moralnych było kluczem do osiągnięcia szczęścia. Podkreślał też, że bogactwo nie jest warunkiem szczęścia, a nawet nie ma z nim nic wspólnego.
Hedonizm – powrót do młodości
Tomasz Duda*
Hedonizm – powrót do młodości, hedonizm łączy pokolenia
Wydłużające się życie i rozwój medycyny sprawiają, że stale przesuwa się wiek, w którym seniorzy, ze względu na pogorszenie stanu zdrowia, stają się uzależnieni od osób trzecich. Polska, podobnie jak wiele krajów europejskich, nieuchronnie staje się społeczeństwem ludzi starszych. Perspektywa starzejącego się społeczeństwa rodzi różnego rodzaju problemy jak upadek systemu emerytalnego czy braki personelu medycznego.
Dzień Niepodległości w Polsce i na świecie
Przez 123 lata Polska nie była niepodległa. Także po II wojnie światowej nie mogliśmy się w pełni cieszyć z wolności. Dziś jesteśmy dumni, że możemy stanowić o sobie, co świętujemy 11 listopada.
Wszystkich Świętych w różnych krajach
W Polsce 1 listopada jest dniem zadumy i dniem odwiedzin grobów zmarłych bliskich. Jak obchodzi się ten dzień w innych krajach?
Niemcy
Jako, że Niemcy nie są religijnym monolitem jak Polacy, święto Wszystkich Świętych obchodzi się różnie w zależności od regionu. Nie w całym kraju nawet dzień ten jest wolny od pracy. Ważny jest on w tych landach, w których dominującym wyznaniem jest katolicyzm.
5 sposobów na idealny nagrobek
Chcemy, aby groby naszych bliskich były zawsze piękne i zadbane, jednak na święto Wszystkich Świętych, pragniemy, by były jeszcze okazalsze. Co zrobić, by nagrobki wyglądały czysto i ładnie oraz jak o nie dbać?
Choć dbamy o nie cały rok, to pod koniec października szczególnie przykładamy się do szorowania nagrobków i sprzątania wokół nich. W kilku prostych krokach podpowiemy jak i czym czyścić nagrobki, by były piękne przez lata.