Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Stwardnienie zanikowe boczne - SLA

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest to postępująca i nieuleczalna choroba neurologiczna prowadząca do zaniku funkcji mięśni. Choroba dotyka z reguły osoby dojrzałe (powyżej 50 roku życia). Do jej początkowych objawów zaliczamy: osłabienie i drżenie mięśni, bolesne skurcze mięśni, nadmierne zmęczenie.

Jonoforeza

Jonoforeza to zabieg polegający na wprowadzeniu w chore miejsca lekarstwa przy użyciu urządzenia które generuje przepływ prądu stałego. Najpierw chore miejsce jest smarowane lekiem, następnie przykłada się do niego elektrody i uruchamia urządzenie, które ułatwia wprowadzanie leku.

Magnetoterapia

Magnetoterapia (wykorzystująca lecznicze działanie pola magnetycznego) - jest z sukcesem wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń, w tym urazów. Dzieje się tak, ponieważ pole magnetyczne przenika przez organizm wpływając na zmianę funkcji biologicznych tkanek i uaktywnia procesy regeneracyjne oraz odpornościowe, które w nim zachodzą.

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

  1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
  • Nigdy 0 pkt
  • Od czasu do czasu – 1 pkt
  • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
  • Prawie codziennie – 3 pkt

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Osteoporoza

Osteoporoza – test podatności na zachorowanie do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na osteoporozę należy odpowiedzieć na poniższe pytania i zsumować liczbę odpowiedzi twierdzących.

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Test Amslera

Test Amslera- służy do samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. W celu przystąpienia do testu należy na gładkiej kartce papieru narysować kwadrat o bokach 10 cm i podzielić go na małe kwadraciki o bokach 5 milimetrów, a następnie narysować dużą, czarną kropkę w środku kwadratu.